Градът

ПУ в крак с времето

Университетът стартира магистърска програма по културен мениджмънт

25 студенти ще учат 4 семестъра от октомври

Пловдивският университет е в крак с времето. Доказва го новата магистърска програма по културен мениджмънт, чийто старт бе обявен официално днес. Между 20 и 25 студенти ще може да приеме специалността този семестър. Изискванията към кандидатите са да имат бакалавърска степен, да са мотивирани и да знаят чужд език. Програмата е от четири семестъра, като семестриалната такса е 650 лева. Приемът на документи стартира преди два дни и ще продължи до 9 октомври, съобщи деканът на философско- историческия факултет доц. Красимира Кръстанова.

Създаването на магистърската програма ще обучава кадри за управлението на културните процеси, които ще са двигател в развитието на града в следващите години. Идеята за откриване на специалността идва от избора на Пловдив за Европейска столица на културата през 2019 година. Пловдив има много изключителни артисти, които обаче често имат нужда от културни мениджъри. Културните институти  и организации в града също имат нужди от кадри, които да умеят да пишат и защитават проекти, да правят културни политики, да управляват културни организации, да са вещи в комуникацията и медиацията. Такива ще са и отделните модули  в рамките на програмата. Краткосрочният план е да бъдат създадени професионалисти в сферата, които да помогнат в реализирането на културните политики до сакралната 2019-та, а в дългосрочие университетът се е насочил към студенти от Балканите и цяла Европа.  

Ще работим съвместно с културния сектор, с институциите, както го правихме и досега, в процеса на реализиране на тази идея. В него се включи и университетът, и общината, и фондация Пловдив 2019, и хора от самия културен сектор. Подкрепени сме от много европейски културни институти, чрез които ще организираме майсторски класове на известни европейски професионалисти в сектора и преподаватели. Ще има много стажове, които ще бъдат по-дългосрочни и ще вкарват студентите в същинската работа. Вече има осигурен такъв в организацията EUNIC, базирана в Брюксел, каза доц. Кръстанова.

Искаме чрез тази програма да компенсираме дефицитите. Това, което се случи, е плод на отлична съвместна работа. Поставили сме си много високи цели, каза дейният участник в процеса по създаването на програмата Мариана Чолакова, почетен консул на Германия. Зам.- областният управител Владимир Маринов гарантира пълна подкрепа от страна на държавата в това начинание. Логичното се случва, подчерта той. Трябва да е ясно, че Пловдив 2019 не е рамка, не е крайна точка, а посока, каза на свой ред директорът на Пловдив 2019 Валери Кьорленски. Културните институти в града имат нужда от такива кадри, допълни и шефката на Старинен Пловдив Амелия Гешева.    

Програмата засега няма задочна форма на обучение, но ще се мисли за гъвкава учебна програма, която да удовлетворява работещите хора.

Дежурен Редактор

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. А как ще компенсирате дефицитите сред преподавателите? Кой в ПУ е толкова компетентен, че да преподава културен мениджмънт? Във факултета са предимно етнолози, историци, философи, социолози, теолози, които нищо не разбират от културен мениджмънт.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина