ЗдравеПУЛС

Ето го проекта на Гиа за тютюневите складове

Министерството на културата предостави на Прокуратурата цялата налична документация за статута на тютюневите складове в Пловдив, които са част от групов паметник на културата и са декларирани като културна ценност

Във връзка с разследването на пожара в тютюневите складове в Пловдив, Министерството на културата предостави днес на Прокуратурата цялата налична документация от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), отнасяща се до статута на емблематичните сгради. Тютюневите складове, които горяха в Пловдив, са част от групов паметник на културата, наречен „Уличен ансамбъл „Иван Вазов“ – „Цанко Дюстабанов“ /по имената на улиците, на които се намират/. Отделно от това два от складовете са декларирани и самостоятелно като културна ценност. Сградите са защитени по смисъла на Закона за културното наследство.
     
Министерството на културата предостави на Прокуратурата и Констативния протокол за извършената спешна проверка на място по разпореждане на министър Вежди Рашидов заради случая с изгорелите тютюневи складове в Пловдив. Проверката в „Тютюневия град” бе извършена от Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство“ към Министерството на културата.
На компетентните органи на Прокуратурата днес бе предоставена и цялата налична документация от 2010 година, свързана с проекта за демонтаж на два от най-хубавите тютюневи склада в гр. Пловдив. Емблематичните сгради бяха спасени от събаряне, след като Министерството на културата отхвърля проекта на италианските собственици от  дружеството „Р.И.П.А.“ ООД, внесен тогава от Пиетро Луиджи Гиа.

Припомняме, че италианските собственици тогава са искали да демонтират складовете, които са културни ценности и са част от прочутия архитектурен ансамбъл на ул. „Иван Вазов“ в Пловдив. В проекта им имаше и искане за последващо преизграждане и надстрояване на въпросните сгради с по няколко етажа. Министерството на културата отказва обаче да съгласува проекта и така спасява ценните тютюневи складове, наричани от пловдивчани “Кудоглу” по името на големия дарител и благодетел на Пловдив. 

На снимките: Отхвърленият проект на италианските собственици от  дружеството „Р.И.П.А.“ ООД, които искаха през 2010 г. да демонтират тютюневите складове, декларирани като културни ценности и част от прочутия архитектурен ансамбъл на ул. „Иван Вазов“ в Пловдив. В проекта им имаше и искане за последващо преизграждане и надстрояване на въпросните сгради с по няколко етажа. 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

5 коментари

  1. Ami 444 – kakvo oznachava nazionalizazija…tiutiunevata promishlenost beshe darzhavna, nali? Taka de, do Restituzionnite godini. K. Ninova – ne znam, no za „privatizazijata“ na tezi skladove imashe hiljadi investigativni informazii po presata, mnogo godini izminaha … do kladata na tezi sgradi prez avgust 2016ta – chast ot plovdivskoto minalo – vaglen i prah….

  2. не е вярно че кудуглу е дарил склада на общината, склада е бил в активите на тютюнева промишленост след неговото национализиране и продаден от к. нинова, второ този проект е подписан от архетект от врякащите некадърници от КАБ

  3. …. „proekt za demontage“… „sabarjane na sgradite“….. “ v proekta imashe i iskane za preizgrazhdane“ – interesno….. Nali prodazhbata na tezi obshtinski obekti e preminala prez notarius, ami KOI SA PROTAGONISTITE na TAZI SDELKA????? Kak sa otcheteni sumite v polza na Budgeta pri tazi SDELKA na Obshtinata ?????

  4. Защо никой не интервюира престъпниците, които продават дарението на Кудуглу към пловдивчани на италианските мафиоти??? Това е плюене в лицето на един от малкото благодетели,които този град е имал,чиято щедрост е използвана по най-гадния начин от продажните курви политици.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина