МненияПод ножа

РИОСВ: Не приемаме обвиненията за липсата на контрол и неспазване на задълженията на инспекцията

Министерството на енергетиката спря концесията на кариерата в Куртово Конаре в резултат на ефективния контрол, коментират от инспекцията

Директорът на РИОСВ доц. Стефан ШилевОт Регионална инспекция по околната среда и водите изпратиха официална позиция към медиите след днешната пресконференция, на която пет граждански организации поискаха оставката на директора доц. Стефан Шилев. Сдруженията настояват той да освободи поста, който заема, тъй като, по думите им, защитава бизнес интереси. От инспекцията реагираха бързо с коментар по повод обвиненията и подчертаха, че осъществяват превантивен, текущ и последващ контрол по опазване на околната среда, спазват законността и съблюдават интересите на гражданите. И изброяват свършеното по конкретните казуси, които гражданските организации посочиха като пример за порочни практики. Като единствено не отговарят по темата с решение №37 от 2016г., с което РИОСВ отказва да бъде извършена Оценка на въздействието върху околната среда за инвестиционното намерение на „Запрянови 03” за изграждане на кариери за добив на инертни материали близо до село Червен.

От инспекцията са подготвени най-добре по казуса с централата за биогаз в село Труд. Информират, че от началото на годината са извършили десет проверки там, включително и изненадващи такива от Министерството на околната среда и водите. През тази година обектът беше включен в Плана за контролната дейност на инспекцията и е извършена комплексна проверка по въздух, отпадъци, шум и екологична отговорност. Не са установени несъответствия с нормативната база. От 2017 година централата е включена и в графика за емисионен контрол. Извършени са контролни измервания на емисиите на вредни вещества, излъчвани в атмосферата от изпускащото устройство към когенератора. Данните показват спазване на нормите за допустими емисии на вредни вещества, съгласно Гьотеборгски протокол. През септември т. г. в обекта бе направена проверка от експерти на МОСВ, Областна дирекция по безопасност на храните – Пловдив и РИОСВ – Пазарджик, при която не са установени несъответствия”, съобщават от инспекцията. Като допълват, че на място е базирана и мобилна станция за оценка качеството на въздуха, като резултатите от нея не са показали замърсяване.  Не са установени и вредни вещества при почвените проби в района на централата. „ Във връзка с неприятни миризми от река Пясъчник, усетени на територията на село Труд, беше установено, че са предизвикани от задържане на отпадъчни води в резултат на нарушена проводимост. За това е информиран областният управител на Пловдив за сформиране на комисия и отстраняване на проблема в засегнатите участъци”, уточняват от РИОСВ.

От инспекцията са категорични, че твърденията за липса на адекватен контрол на кариерата в село Куртово Конаре са неистина. „В резултат от извършени проверки и ефективен контрол от РИОСВ бяха установени нарушения от оператора на кариерата. Наложени бяха три наказателни постановления на обща стойност 8000 лв. След обжалване, те са потвърдени от Административен съд–Пловдив. Уведомено беше Министерството на енергетиката, което спря концесията, в резултат на ефективния контрол на РИОСВ-Пловдив”, отговарят в писмен вид на обвиненията от инспекцията. Колкото до коментара на Сдружение за граждански контрол – защита на животните за издадено решение да не се извършва ОВОС за изграждането на втори гребен канал, от пресслужбата на институцията отговарят, че това решение е издадено от предходния директор, а не от доц. Стефан Шилев, чиято оставка поискаха днес.

На финал от инспекцията се хвалят с успехите си. „Благодарение на работата на експертите бяха преустановени замърсяванията на река Чая от големи промишлени предприятия, включително бяха спечелени делата по обжалване на наказателните постановления. Преустановено беше и замърсяване на река Леновска и река Потока. Установени бяха нерегламентирани изземания на подземни богатства и бяха сезирани компетентните органи. Бяха наложени санкции в размер на 40 000 лв. за замърсяване на въздуха от предприятия в градовете Стамболийски и Пловдив. Само от началото на годината са извършени над 980 извънредни проверки по сигнали, извън проверките, включени в Плана за контролната дейност. Съставени са 74 наказателни постановления през последната година, от които едва 3 са отменени от Съда. Всичко това е доказателство за активната работа на екипа на РИОСВ-Пловдив за контрола по опазване на околната среда и спазване на законността в интерес на гражданите, поради което не приемаме обвиненията за липсата на контрол и неспазване на задълженията на инспекцията”.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина