МненияПод ножа

Недостъпният център за инвалиди на Главната бил само за тези, които могат да стигнат до там

Оказа се, че сградният фонд на най-стария жив град в Европа е проблемът за достъпност на хората с увреждания, а не бездействието на институциите на местно и централно ниво

Вижте какво обясни на наш репортер зам.-кметът с ресор социална политика

Това е голям проблем с достъпната среда, защото повечето наши сгради са паметници на културата, коментира Георги Титюков

Община Пловдив предоставила помещението на едно от най-активните НПО-та в областта

Таня Грозданова

В средата на месеца ви запознахме с абсурдния Център за рехабилитация и интеграция за деца и лица с увреждания, за който от общината се похвалиха, че е отворил врати в сърцето на град Пловдив. Репортерската ни проверка на място показа, че центърът за инвалиди се намира на 3 етаж, а до него се стига само по стръмни вити стълби.

Попитахме зам.-кмета с ресор социална политика може ли да отговори на въпроса, как точно този център с труден достъп до третия етаж по стръмните вити стълби ще е в услуга на болните деца, техните родители и възрастните хора с увреждания.

На кой както му е удобно, който може да дойде, идва тук, който не може – ходят на място, коментира Георги Титюков.

„Това беше разширение, този център стартира по проект преди 7 години. Година и нещо Общината го издържа, а преди 4 години стана делегирана от държавата дейност. Това е центърът на Сдружение „Различни, но равни“, това е мобилна услуга. До тоя момент те бяха много натясно и единствено техните рехабилитатори, специалисти психолози, логопеди ходеха по домовете, но има хора, които могат да се придвижват и могат да ползват там услуги и на място. Затова след като беше изместена от там Дирекция “Социална политика“, общината им го даде на тях това нещо.

И вече могат да работят и с хора, които ги посещават на място. Те продължават да си ходят по домовете. Техният капацитет е 35, но те работят 15 бройки над капацитета. Държавата осигурява малко над 50 хил. лв. годишно за издръжка на този център.“

И как стигат до горе по тези вити стълби? – попита отново репортерът на Под тепето.

„Разбрах ви въпроса, който може, но това е голям проблем с достъпната среда, защото повечето наши сгради са паметници на културата,“ коментира Титюков.  

Той даде пример със сградата на дом „Рада Киркович“, където миналата седмица са ходили на огледи. „Общината има намерение да прави външен асансьор там и ще кърти подпрозоречни зидове, чакаме оферта, за да знаем колко пари да заложим все пак в бюджета. Така бе променен закона и по-скоро Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане, че до всяка социална услуга вече трябва да има достъпна среда,“ призна ресорният зам.-кмет.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Капацитетът им е 35, работят с 50 и получават валко над 50хил.годишно…т.е. над 10хил.лв.годишно за обслужен …за 10 хиляди годишно на човек на ръце ги носят – не се безпокойте за недостъпната среда

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина