МненияПод ножа

Ландшафтните архитекти нокаутираха екологичната оценка по проекта за втори гребен канал

Тя съдържа редица пропуски и непълноти, алармират в становището си експертите

Ще бъдат премахнати над 4 хиляди дървета. От оценката не става ясно как намеренията на общината ще повлияят на екологията на Пловдив, смятат специалистите

Съюзът на ландшафтните архитекти нокаутира екологичната оценка на проекта за изграждане на дублиращ гребен канал, урбанизиране на огромна територия около него и влиянието му върху околната среда. Експертите са повече от категорични в становището си, пратено до кмета Иван Тотев, РИОСВ, председателя на общинския съвет и губернатора, че оценката съдържа редица пропуски и непълноти. Необходимо е те да бъдат отстранени, за да се гарантира пълноценната и безпристрастна оценка на въздействие на проекта върху околната среда, смятат експертите. Представителите на съюза не успяха да присъстват на така нареченото обществено обсъждане преди две седмици, но Под тепето се сдоби с официалната им позиция, която повдига много въпроси, на които общината се предполага да отговори.

Още във въведението на Екологичната оценка се възхвалява идеята за изграждането на допълнително водно трасе. Целта й е безпристрастно да прецени степента на въздействие на инвестиционното намерение и да отчете екологичните проблеми на най-ранен етап на вземане на решение, както и да направи процеса на оценяване на екологичните последствия от предложения комплексен проект по-прозрачен, посредством консултации с неправителствени организации, участие на широката общественост и експерти, а не да лобира за инвестиционното намерение, за което се прави оценка. Това поражда съмнения за безпристрастността на самата Екологична оценка, смятат пишат в становището си ландшафтните архитекти.  

Проектът за изменение на ПУП-а те и инвестиционния проект за дублиращия гребен канал те намират за незаконни, защото противоречи на редица членове на Закона за устройство на териториите. Тази порочност на възлагането произлиза от несъответствието на инициативата с документи от по-високо ниво, пишат специалистите. И се мотивират: На стр. 22 в Екологичната оценка се казва, че комплексният проект не влиза в противоречие с други планове и програми. Това категорично не е вярно – комплексният проект противоречи на редица планове от по-високо ниво и програми, които засягат Зелената система.  Инвестиционното намерение противоречи на Районно устройствената схема на група Общини – Пловдив, Куклен, Родопи, Марица и Садово  и концепциите и приоритетите заложени там. Схемата не предвижда създаването на дублиращо трасе на гребен канал и предвидените атракции засягащи зоната на насочените в с. Оризари. Така нареченият ЕКО парк Марица, в Районно устройствената схема е с граници от р. Въча, по течението на р. Марица, до р. Чая и съдържанието и приоритетите му на развитие са съвсем различни. Районно устройствената схема е план от по-високо ниво и би следвало Подробния устройствен план на зоната да не му противоречи и да се съобрази с него. Екологичната оценка въобще не взима под внимание това.

Архитектите допълват, че иИнвестиционното намерение не съответства на Общия устройствен план на Пловдив и зонирането, което е направено там. Това зониране е направено на база устойчивост на развитието на града и баланс на всички подсистеми. Зоната е предвидена да бъде за обществени паркове на база на задълбочени изследвания на цялата градска територия. Преотреждането на тази зона с максимални параметри на застрояване на 1% и то със сгради свързани с функцията на парка, в Зона за спорт и атракции с параметри на застрояване на максимум 80% ще отнеме от градската територия огромна площ предвидена за обществено озеленяване – приблизително от 570 дка, което означава, че вместо предвидените от Общия устройствен план 17 кв. м. на жител зелени площи ще се получават 14 кв.м. на жител зелени площи. Това е промяна с огромно отрицателно екологично влияние върху градската структура. Този аспект на отрицателно въздействие въобще не е разгледан в Екологичната оценка, пишат в становището си още архитектите. И продължават с изброяването на пропуските. Според тях инвестиционното намерение е в разрез с Програмата за развитие, поддържане и опазване на Зелената система на Пловдив с хоризонт до 2025 г. Те смятат, че така направената екологична оценка не е пълна по отношение на съществуващото състояние на растителността, както и на броя на предвидените за премахване дървета. Геодезичното заснемане показва над 4000 дървета с диаметър по-голям от 15 см. в зоната на втори гребен канал, а не 133 броя широколистни и 25 броя иглолистни, както е описано в Екологичната оценка. По експертна оценка ще се наложи премахването на 3500-4000 дървета. Говори се за процентно отношение на премахнати и оставащи дървесни видове, но не и за брой и видов състав, разясняват ландшафтните архитекти. Те уточняват, че не се споменава още за защитените видове като бялата топола, няколко огнища от които има в рамките на гората, която трябва да бъде изсечена.   

Екологичната оценка разглежда евентуалните положителни страни на компенсаторните мерки, но не и отрицателното въздействие на инвестиционното намерение. Говори се, че ако не се направи инвестиционно намерение, зоната ще продължи да бъде занемарена , ще продължи да се замърсява и прочие, но всички тези „негативни последствия” ще са вследствие на неизпълнение на задълженията на Община Пловдив, относно поддържането на тази територия. Лошото състояние на парк „Отдих и култура” е поради неглижиране от страна на Община Пловдив на тази така ценна за града зона и подценяване на минимално необходимата поддръжка за пълноценното използване на територията от жителите на града, допълват с задълбочения си анализ експертите.
Те се притесняват още, че не се споменава как проектът ще повлияе на екологията на града и как ще се изпълнят нормативите за зелени площи на глава от населението. Подчертават, че територията освен, че е част от екологичната мрежа Натура 2000 е и много важна част от Зелената система на Пловдив, която играе изключително важна роля за екологията на града. И припомнят, че той е на челните места в Европа по замърсяване с фини прахови частици, като игнорирането на този аспект на територията, не води до решаване на екологични проблеми, а до тяхното генериране.

Ландшафтните архитекти вмъкват в становището си още екологичната оценка създава  впечатлението, че се усвояват нови площи за Зелената система на града, когато всъщност се отнемат такива.

Те обобщават, че необходимо да се прецизира екологичната оценка относно съвместимостта на инвестиционното намерение с действащата нормативна база в България. Необходимо е и да се обърне сериозно внимание на това, че тази територия е част от градската структура и неразделен елемент от Зелената система на града – най-уязвимият елемент от всеки град и опазването й трябва да е приоритет за всеки, завършват от Съюза на ландшафтните архитекти в становището си.
 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Определено явно ни лъжат от общината с подправени цифри значи, както и изкривени оценки уж за доброто на града да се въртят далавери. Нещо кметът започва да не ми харесва – тънко играе, но мръсно, ако горепосоченото е вярно. Очаквам с интерес да видя становището на общината по случая.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина