МненияПод ножа

КОЙ носи отговорност за унищожаването на Тютюневия склад?

Румен Русев е презаверил визата за проектиране така, че да не се съгласува с НИНКН

Главният архитект е нарушил разпоредбите на ЗУТ и ЗКН

КОЙ носи отговорността за унищожаването на тютюневия склад „Ориента”, който, както се оказа, е със статут на паметник на културата? Дойде време да зададем този въпрос и да почнем да търсим отговора, като с него да търсим и отговорността у виновните. Вече се разбра, че някой в администрацията най-меко казано си е затворил очите при презаверяване на визита за проектиране през 2010г., като е приел документ с невярно съдържание, както се разбира от днешната реакция на Министерството на културата и конкретно на Вежди Рашидов.   

Ето и хронологията на събитията. Съгласно общ устройствен план – обектът попада в границите на историческа зона, за която има разработени специфични правила и норми.  
Съгласно протокол от 2000г. на Министерството на културата, складът е част от групов археологически и архитектурно-строителен паметник. През 2010г. обаче е одобрен работен устройствен план със заповед от Славчо Атанасов, без той да е съгласуван с Министерството на културата,  което е задължително за зоната. Първата виза за проектиране е от септември 2010г., като има текст, че проектът трябва да е съгласуван с НИНКН. Визата се презаверява месец по-късно, като изрично се споменава, че отпада текстът за съгласуване с НИНКН. Нещо води до промяната в тези 30 дни- дали недоглеждане, дали корупционна практика, прокуратурата трябва да каже. Пряката отговорност за това обаче носи един човек- главният архитект Румен Русев. „Не помня”, отговори той на въпроса как е било подписано строителното разрешение през въпросната 2010г. Е, трябва да си спомни, тъй като сериозно, много сериозно е нарушил разпоредбите на ЗУТ и ЗКН, като най-вероятно е приел от частния инвеститор документ с невярно съдържание, не го е проверил, умишлено или не, и е въвел в заблуждение кмета към онзи период- Славчо Атанасов.

Нарушени са разпоредбите. Главният архитект много добре е знаел, че проектът и УПИ-то задължително подлежат на съгласуване, но някак го е пропуснал при презаверяването на визата. Румен Русев е писал първо да се съгласува, но после презаверява визата с отпадане на текста за съгласуване заради един протокол, предоставен му от собствениците на имота. Доколкото успях да видя при краткото ми запознаване с документацията, и Работния устройствен план е нямал печата на НИНКН. Ангажиментът е негов, на главния архитект, като той нарушава разпоредбите на ЗУТ още при заверката на визата. Той носи отговорност, при него е цялата документация, че това УПИ попада в групов паметник. Ако и РУП-ът не е съгласуван, това е още по- сериозно нарушение, тъй като подвежда кмет да подпише една заповед нерегламентирано. Има административно нарушение от една страна, и най-вероятно документ с невярно съдържание от друга, коментира архитект пред Под тепето.

А ето и какво точно казват двата закона:

ЗУТ
 
Чл. 113. (1) Работният устройствен план се съставя за ограничена част от територията (отделен урегулиран поземлен имот или група урегулирани поземлени имоти) и се изработва въз основа на действащ подробен устройствен план по чл. 110, ал. 1, т. 1, 2 и 3 или едновременно с него. С работен устройствен план не може да се променят характерът и начинът на застрояване, предвидени с действащия подробен устройствен план.
 (6) (Нова – ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г.) При измененията на подробните устройствени планове за защитени територии за опазване на културното наследство или за части от тях задължително се изготвят и работни устройствени планове в обхват имотите, за които се отнася изменението, и непосредствено съседните им имоти.
 
Чл. 125. (1) (Изм. – ДВ, бр. 29 от 2006 г.) Проектите за устройствените планове се изработват въз основа на задание, включващо при необходимост опорен план, както и на допълнителна информация, свързана с устройството на съответната територия, осигурена от общините, Агенцията по геодезия, картография и кадастър, централните и териториалните администрации и дружества, които изработват специализирани карти, регистри и информационни системи.
 (6) (Нова – ДВ, бр. 65 от 2003 г., доп. – ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., изм. – ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г., изм. – ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г., предишна ал. 5 – ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) Заданието по ал. 1 за защитени територии за опазване на културното наследство се съгласува с Министерството на културата при условията и по реда на Закона за културното наследство.
 
Чл. 128.
(3) (Изм. – ДВ, бр. 17 от 2009 г., изм. – ДВ, бр. 101 от 2015 г.) Когато проектът за подробен устройствен план е за част от населено място или селищно образувание в обхват до един квартал, както и за поземлени имоти извън границите на населени места и селищни образувания, обявлението по ал. 1 не се обнародва в "Държавен вестник", а се съобщава на заинтересуваните лица.
Не е ясно обявавянето на РУП. Съседите нямат спомен д са уведомени.
 
Чл. 136.
(2) (Нова – ДВ, бр. 65 от 2003 г., доп. – ДВ, бр. 65 от 2004 г., изм. – ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г., изм. – ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) За проектите за изменение на устройствените планове на основание чл. 134, ал. 2 в обхват до три квартала не се прилагат изискванията за съгласуване по чл. 127, ал. 2, с изключение на случаите по чл. 134, ал. 2, т. 5 и 6, когато се засягат имоти – недвижими културни ценности.
 
Имотът попада в обхват на групов паметник на културата, следователно задължително е съгласуване на РУП с МК.
 
Чл. 141.
(7) (Нова – ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., изм. – ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г., изм. – ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г., изм. – ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) Идейният инвестиционен проект за недвижими културни ценности и за строежи в техните граници и охранителните им зони се съгласува с Министерството на културата при условията и по реда на чл. 125, ал. 6.
 
Чл. 143. (Изм. – ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) Инвестиционните проекти се съгласуват и одобряват въз основа на представени:
5. (нова – ДВ, бр. 61 от 2007 г., в сила от 27.07.2007 г., изм. – ДВ, бр. 19 от 2009 г., в сила от 10.04.2009 г., изм. – ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г., изм. – ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г., изм. – ДВ, бр. 101 от 2015 г.) съгласуване с Министерството на културата при условията и по реда на Закона за културното наследство – за недвижими културни ценности и за строежи в техните граници и охранителните им зони.
 
ЗКН
 
Чл. 83. (Изм. – ДВ, бр. 92 от 2009 г., в сила от 20.11.2009 г., изм. – ДВ, бр. 54 от 2011 г.) (1) Инвестиционните проекти и искания за намеси в защитени територии за опазване на културното наследство се одобряват и строежите се изпълняват по реда на Закона за устройство на територията след съгласуване по реда на чл. 84, ал. 1 и 2, както следва:
1. в единични културни ценности и в техните граници:
а) програми, задания, визи за проектиране, инвестиционни проекти за: консервация, реставрация, адаптация, експониране, реконструкция по автентични данни, пристрояване, надстрояване, конструктивно укрепване, делба, промяна на предназначението, ремонти и преустройства, цветови фасадни решения, художествено осветление, паркоустройство и благоустройство;
б) визи за проектиране и инвестиционни проекти по част архитектура за ново основно и допълващо застрояване, а при наличие на археологически недвижими културни ценности – и проектите по част конструкции, и за сградните отклонения за присъединяване към мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура;
в) искания и документация за извършване на текущи и аварийни ремонти и укрепителни работи;
г) схеми и проекти за преместваеми обекти, включително за настилки, огради, чешми, улично осветление и други елементи на градското обзавеждане, рекламни, информационни и монументално-декоративни елементи, както и електрически и газификационни табла, външни климатични съоръжения, антени на мобилни оператори;
2. в охранителни зони на единични културни ценности и в границите на групови културни ценности, ако с режимите за опазване не е определено друго:
а) визи за проектиране и инвестиционни проекти по част архитектура за: ново основно и допълващо застрояване, реконструкция, надстрояване, пристрояване, ремонти и преустройства с промяна на външния вид на строежите, а при археологически недвижими културни ценности – и проектите по част "конструкции", и за сградните отклонения за присъединяване към мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура;
3. в охранителни зони на групови културни ценности, ако с режимите за опазване не е определено друго – визи за проектиране и инвестиционни проекти по част архитектура за: ново основно застрояване, надстрояване и пристрояване, а при археологически недвижими културни ценности – и проектите по част "конструкции", и за сградните отклонения за присъединяване към мрежите и съоръженията на техническата инфраструктура.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

4 коментари

  1. Архитект Аршинков, аршинът ти е къс. Градоустройствената разработка във всички фази мина през Централна община. Още тогава се заговори за бъдещата далавера и много колеги се възмущаваха. Та, хайде да не лъжем публиката.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина