БългарияПод небето

Започва кампанията 16 дни на активни действия срещу насилието основано на пола

Кампанията започва на 25 ноември – Международният ден на премахването на насилието, основано на пола, и продължава до 10 декември – Международният ден за правата на човека

Тазгодишната тема на кaмпанията е: Да не оставим никого без подкрепа и грижа: Да сложим край на насилието срещу жените и момичетата

Кампанията „16 Дни активизъм срещу насилието, основано на пола” е глобална кампания, насочена към различните форми на насилие срещу жените и момичетата. Тя започва на 25 ноември – Международният ден на премахването на насилието, основано на пола, и продължава до 10 декември – Международният ден за правата на човека. Периодът на протичане на кампанията е избран, за да се подчертае, че насилието, основано на пола е нарушение на фундаменталните човешки права по цял свят.

Насилието срещу жените и момичетата е едно от най-широко разпространените, от най-упоритите и най-ужасяващи нарушения на правата на човека в днешни дни.

Неравнопоставеността на жените е трайна тенденция навсякъде по света. Генералният секретар на ООН Антонио Гутереш отбелязва в последния си доклад за напредъка по изпълнението на Целите за устойчиво развитие, че постигането на равенство и овластяването на жените изисква още по-енергични усилия, които включват законодателни мерки, за да се премахне дълбоко вкоренената дискриминация основана на пола, която често е резултат от патриархални нагласи и свързани с това социални норми.

Насилието срещу жените е най-крайната форма на дискриминация. Според гореспоменатия доклад, на база на данни от 2005 до 2016 година от 87 страни по света, 19 % от жените на възраст между 15 и 49 години признават, че са били жертви на физическо и/или сексуално насилие от интимен партньор в последните 12 месеца преди провеждането на съответното изследване. В най-тежките случаи такова насилие може да води до смърт. Тенденцията през последните години показва също, че почти половината от жените в света, които са станали жертви на умишлени убийства са били убити от интимен партньор или от член на семейството, в сравнение с 6% от мъжете станали жертва на убийства в такъв контекст.

Друга екстремна форма на насилие срещу жените е гениталното осакатяване. Данните за тази увреждаща практика, макар и да показват намаление с 24% от около 2000 година насам, сочат, че това насилие все още се случва в някои от 30-те страни, за които има представителни данни. Изследвания в тези страни от 2015 година показват, че поне 1 от 3 момичета между 15 и 19 години са претърпели генитално обрязване, сравнено с почти всяко второ момиче към 2000 година.

Освен това, само малко повече от половината (52%) от жените между 15 и 49 години, които са омъжени или в интимна връзка могат свободно да решават относно сексуалните отношения с тяхно съгласие и относно употребата на контрацептиви и на здравни услуги. Тези данни се базират на статистика от 45 страни по света, 43 от които са развиващи се страни.

Изследвания също сочат, че постигането на равнопоставеност на жените спомага за предотвратяване на конфликти, както и че високите нива на насилие срещу жените са свързани с избухването на конфликти. Независимо от ясните факти, действията за включване на жените, за лидерство на жените и за защита остават неадекватни. В някои области се наблюдава дори връщане назад.

Едно от основните предизвикателства за усилията да се предотврати и премахне насилието срещу жените и момичетата се дължи в значителна степен на недостига на заделяните средства за това. Това силно намалява ресурсите за борба с тези тежки нарушения на правата на човека. Целите за устойчиво развитие, които съдържат и специфична цел за премахване на насилието срещу жените и момичета вдъхват надежда, но трябва да бъдат адекватно финансирани, за да доведат до реални и сериозни промени в живота на жените и момичетата.

Тазгодишната тема на кaмпанията, която завършва на 10 декември – Деня на правата на човека, е: Да не оставим никого без подкрепа и грижа: Да сложим край на насилието срещу жените и момичетата! Тя подсилва ангажимента на ООН за един свят свободен от насилие за всички жени и момичета по света, като се достигне на първо място до тези от тях, които са най-лишени от подкрепа и грижи, включително сред бежанци, мигранти, малцинства, на жени с увреждания, на представители на коренното население и населението, засегнато от конфликти и природни бедствия.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина