БългарияПод небето

Вместо зоологическа градина: В Ливорно правят обществен парк по идея на артисти и децата на града

Теодор Караколев

Общината на Ливорно дала пълна свобода на артисти да преобразят остарялата Зоологическа градина в публичен парк за малки и големи

Целият проект е финансиран изцяло от частни спонсори

Стотици деца рисуват свободно на големи платна, които в последствие се превръщат в дизайна на огромна площадка за игра. Самото пространство е с чудесен дизайн – равна площ, с дължината на футболен стадион, на която децата имат пълна свобода да се забавляват, с наклон в единия край за засилване с велосипеди, ролери, скейтбордове и други подобни средства, а е обградена от всички страни с по-високи „трибуни“, на които родителите имат винаги поглед над своите деца, дори да са на 150 метра от тях.

Всичко това е изградено вместо Зоологическа градина и бивши индустриални пространства на „Пирели“. И всичко това се управлява от артисти, които получават пълна свобода за действие в бившия Зоопарк на италианския град Ливорно. Резултатът е впечатляващ, макар и все още в развитие, но е и почти непознат за света, вероятно, тъй като градчето е сред по-малките и непопулярни италиански локации. Как всъщност се стига до този резултат и има ли идеи, които можем да приложим и тук?

Ливорно е средно голям крайбрежен град в Италия, в плодородната Тоскана. На час път е от Флоренция. Заобиколена от безброй по-известни локации, като Сиена, Пиза, Лука, Сан Джиминяно и други, остава много в страни, а често и извън туристическите гидове. Всъщност Ливорно е един съвсем обикновен град. В някои аспекти прилича на нашия Бургас – освен, че е на морето, размерът му е подобен – малко над 150 000 жители, има и голям нефтозавод и пристанище. За разлика от Бургас, пристанището се използва повече – най-вече за връзка с френския остров Корсика. Разбира се, няма и огромни панелни квартали. Така освен тези преминаващи през пристанището туристи, Ливорно не е засегнат от туризма.

Градът все пак има богата история, още от средновековието, от когато има запазена и до днес морска крепост, макар и пострадала през Втората световна война. На доста места из града се забелязва романтичната архитектура от XIX век със сгради в нео-класически стил, както и типични за времето публични пространства и постройки, като например триумфални входове и огромни празни площади със статуи. В този период се появява и общественият парк Parterre. Изграждането му е приблизително във времето между 1830 и 1850 година. Всъщност, жителите на Ливорно се гордеят (доколко исторически коректно или не) с това, че паркът Parterre е един от първите обществени паркове в Европа.

Parterre е приблизително с размерите на пловдивската Цар Симеонова градина. Ако искате просто да го обходите целия, спокойно може да го направите за 10-15 минути. В следващите години след създаването си той малко по малко се превръща в градската Зоологическа градина, напълно в духа на времето. Лъвове, мечки и други животни започват да обитават клетките и други, изградени за целта, пространства от 1930-те години насам.

С времето обаче тези пространства се доказват като твърде малки за животните. Шимпанзета, лъвове, лами видимо са ограничени и страдат, което логично довежда до това в началото на 1990-те години Зоопаркът да бъде затворен, а животните – преместени в по-широко и по-добро място.

Продължение на историята четете в KAPANA.BG

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина