Под небето

Разкриват връзката между будизма и науката в Дома на културата

"Наука и будизъм" – лекция на Владислав Ермолин, Русия
5 февруари (Петък), 19:00ч
Дом на културата "Борис Христов", Конферентна зала, ет.1
Пловдив, ул. Гладстон 15

Събитието се организира от Диамантен път на будизма – България

Владислав Ермолин е роден през 1968 г. в Москва. Завършва Московския Физико-технически институт, като междувременно през 1991 г. се среща с Лама Оле Нидал и става негов ученик. От 1993 до 1995г е изпратен да учи в Международния будистки институт на Кармапа (KIBI) в Делхи, след което осем години е преводач от тибетски на руски език в руския клон на института в град Елисте.

От 2005 г. учи и заедно с това преподава тибетски език в Международния институт за тибетски и азиатски изследвания (ITAS) в Малага, Испания. Преподава в центровете на Диамантения път на будизма от 2006 година и е един от преводачите на Шераб Гялцен Ринпоче, високоуважаван лама от линията Карма Кагю.

Въпросът за природата на реалността е мостът, който обединява съвременната наука и будизма. Будисткият възглед за света и явленията има някои забележителни сходства с основните понятия в съвременната физика, най-вече с двете й най-важни теории – квантовата механика (физиката на безкрайно малките частици), както и с теорията на относителността (физиката на безкрайно големите величини). Факт е, че будизмът и науката са напълно различни методи за изследване на природата на реалността, но това не е повод за непреодолимо противопоставяне между тях, а напротив – води до по хармонично допълване. Защото както науката, така и будизмът се стремят да открият истината, прилагайки едни и същи критерии – автентичност, точност и логичност.

Удивителен е диалогът между будистките учители и съвременните учени – квантови физици, психолози, космолози, невробиолози. Особено забележителна е близостта на идеите на Айнщайн, съвременните концепции за устройството на Вселената и последните научни опити и открития с будистките представи за това "как стоят нещата".

"Да виждаш нещата такива, каквито са" – това е желанието и на науката, и на будизма. Да си будист означава и да останeш критичен. Всички явления трябва да бъдат изследвани, защото няма да има пo-добро учение от истина.

Лекцията ще бъде  с превод на български език. Можете да намерите повече за събитието и на facebook страницата на Будистки център – Пловдив.

Препоръчително дарение за събитието: 5 лв.
За учащи и пенсионери: 3 лв.

Приходите от събитието ще бъдат използвани за покриване на разходите по неговото организиране. Всички допълнителни дарения ще бъдат използвани за организиране на подобни събития.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина