БългарияПод небето

ПУ „Паисий Хилендарски“ открива 10 нови магистърски програми

Пловдивският университет стартира новата академична 2018/2019 г. със 136 магистърски програми, 10 от които са нови.

Пет са новите магистратури във Философско-историческия факултет на висшето училище. Първата е „Философия и литература“, изцяло структурирана в синхрон с една от новите тенденции да се подготвят кадри за сферата на хуманитаристиката. В рамките на два семестъра  студентите ще получат едновременно по-широка и по-задълбочена интердисциплинарна подготовка, която да им бъде от полза за професии в сферата на филологическото, философското и гражданското образование, за работа в медиите, неправителствените организации, издателствата и др. Магистърската програма се администрира от Катедра „Социология и науки за човека“, неин ръководител е гл. ас. д-р Валентин Аспарухов.

Към същата катедра е и друга нова магистратура – „Гражданско образование“, с продължителност 3 семестъра. Тя е разработена като отговор на въвеждането на дисциплината „Гражданско образование“ в учебния план на средните училища от 2020 г. Експертите по гражданско образование обаче ще бъдат необходими навсякъде, където ще трябва да се взимат управленски решения, чийто залог е човекът и неговите взаимодействия в обществото.  Ръководител на програмата е доц. д-р Стойка Пенкова.

„Европеистика“ е интердисциплинарна 3-семестриална магистърска програма, продукт на сътрудничеството между социолози и юристи от Пловдивския университет. Завършилите ще имат възможността с предимство да се реализират в държавните органи, осигуряващи европейските приоритети на България, в политическата система на страната, в европейските институции и администрация, в български и международни/европейски бизнес организации, в политическата журналистика, в мозъчни тръстове и НПО. Ръководители на програмата са доц. д-р Тихомир Митев и д-р Пламен Нанов.

Два семестъра във варианти по държавна поръчка и платено обучение е магистърската програма „Православие – традиция и съвременност“. Завършилите могат да продължат обучението си в образователна и научна степен „доктор“ в страната и в чужбина, да се реализират като висококвалифицирани учители по религия в държавни, общински и частни училища, да работят в общински звена и структури в областта на образованието, културата и хуманитарните дейности, да се реализират като експерти по проблемите на опазването и съхраняването на паметниците на църковното изкуство. Специалността се администрира от катедра „Теология“, ръководител на програмата е проф. д.т.н. Апостол Делипапазов.

Магистърската програма „Маркетингови изследвания: практически приложения в бизнеса“ се изучава в рамките на 2 семестъра. В учебния план са използвани методологиите на водещи в световен мащаб маркетингови компании като GfK, Nielsen и др. Магистратурата е съобразена с изискванията на Европейската система за трансфер на кредити (ECTS) и позволява трансфер на кредити от други специалности и ВУЗ. Успешно завършилите могат да работят в маркетингови и изследователски агенции, в изследователски отдели в публичната администрация и НПО, както и в отдели по маркетинг и проучвания в големи индустриални и финансови компании. Ръководител на програмата е д-р Светослав Славов.

Две нови магистърски програми разкрива и Биологическият факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ – „Антропогенетика и родословие“ и  „Екология и опазване на екосистемите“ на английски език. Първата се предлага в два варианта – 2 семестъра за специалисти и 4 семестъра за неспециалисти. Дипломираните магистри по антропогенетика и родословие ще могат да се реализират като биолози със специфични познания по генетика, антропогенетика, биологична и историческа генеалогия, мутации и мутационни фактори, популационна генетика на човека, компютърно моделиране в генеалогията и др. в сферата на общобиологичното познание и образованието. Ръководител на програмата е проф. д.б.н. Евгения Иванова.

Новият момент в магистърската програма „Екология и опазване на екосистеми“ е, че ще се изучава 2 семестъра изцяло на английски език. Насочена към две целеви групи: граждани на ЕС, които говорят английски, и лица от страни извън ЕС, говорещи английски, затова всички академични курсове са на този език. Ще ги водят специалисти по екология и опазване на природните екосистеми от Биологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Аграрен университет – Пловдив, институтите на БАН, МОСВ, екологични консултантски фирми и НПО, което ще гарантира адекватността на учебния процес. Ръководител на програмата е доц. д-р Гана Гечева.

Физико-технологичният факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“ открива три нови магистърски програми с изцяло практическо приложение. Магистратурата „Учител по инженерни дисциплини“ с продължителност 2 семестъра се предлага по държавна поръчка и платено обучение, в редовна и задочна форма. Учебната програма осигурява педагогическа подготовка на специалисти инженери, което им позволява да работят като учители по специалността, която са завършили. Ръководител на програмата е доц. д-р Желязка Райкова.

Магистърската програма „Информационна сигурност“ се предлага в редовна и задочна форма с продължителност 2 семестъра за специалисти и 4 семестъра за неспециалисти. Завършилите ще могат да работят като специалисти по мрежова и информационна сигурност, да осъществяват на практика защита на информацията от неправомерен достъп, предотвратяване на разкриването ѝ от неоторизирани лица или системи. Могат да участват в екипи, извършващи експлоатационна и диагностична дейност, насочена към изграждането на компютърни мрежи, бази от данни, криптиращи алгоритми, практики по управление на рисковете и др. Професионалната квалификация на завършилите е „Инженер по информационна сигурност“. Ръководител на програмата е доц. д-р Слави Любомиров.

Със същата продължителност и форми на обучение е магистърската програма „Хардуерни и софтуерни системи“. Дипломиралите се магистри ще имат професионална квалификация „Инженер по хардуерни и софтуерни системи“.  Те ще придобият познания за начините за защита от хакерски атаки, системното администриране на IT системи на клиенти. Също така ще могат да извършват внедрителска, експлоатационна, производствена, технологична, сервизна дейност в областта на хардуерните и софтуерните системи с приложение в промишлеността, административното обслужване, науката, образованието, държавните и обществените институции, банковото дело, транспорта, екологията и мн. др. Ръководител на програмата е доц. д-р Слави Любомиров.

Информация за всички магистърски програми и условията и сроковете за кандидатстване са публикувани на сайта на Пловдивския университет: https://uni-plovdiv.bg/pages/index/1311/

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина