Под небето

Панаирът под строга охрана заради безценна марка

Заключиха Черното пени в бронирана витрина със сигнално-охранителна техника

Международен панаир Пловдив е под строга охрана от тази сутрин. Една от палатите е временен дом на първата в историята пощенска марка, която е безценна за колекционерите. Става въпрос за изключителната филателна рядкост Черното пени, която се дойде под тепетата за стартиращото утре  изложение Булколекто. Марката е собственост на маниак, който предпочита да запази името си в тайна, вероятно от съображения за сигурност. Заради това той е държал и на сериозна охрана на марката си по време на цялото изложение. Тази сутрин Пенито бе поставено внимателно от мъж с бели ръкавици в брониран контейнер, който е свързан със сигнално-охранителна техника. Марката ще пази персонално и жива охрана, която няма да отделя поглед от контейнера до края на седмицата. Само след няколко месеца Черното пени ще има юбилей- колекционери от цял свят ще честват издаването й преди 175 години. Което повишава и без това високата до небесата стойност на малката хартийка. Черно пени е било продавано за над един милион английски лири на аукциони, но това са били екземпляри с клеймо, чиято дата е 4 дни преди официалното пускане в употреба на 6 май 1840 година във Великобритания. В България не повече от десетина човека притежават по един екземпляр от тази марка, като цената варира между 20 и 50 хиляди евро. В света има само няколко пълни колекции от 1000 екземпляра, те са собственост на кралицата на Великобритания Елизабет ІІ, на принца на Монако Алберт ІІ и още двама-трима колекционери.

Марката e наречена  "Черното пени" заради стойността – едно пени, и цвета й. Върху нея е изобразен ликът на кралица Виктория. Зоологът Джон Едуард Грей купува няколко броя  с намерението да ги запази и така започва историята на световното филателно движение.

На изложението ще бъде показана и първата марка на Португалия, издадена през 1853 година. За първи път Нумизматичното дружество в Пловдив ще покаже своята сбирка от монети, сечени във Филипопол преди повече от 2000 години.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина