Актуално

Отговорност за осигуряване на пожарна безопасност има всеки

Нарушаването на мерките освен големите загуби на дом, имущество и ценности може да застраши и човешки живот

Всеки вид отопление има свои специфични норми на безопасност

Есента до вчера бе топла и повече приличаше на циганско лято. От днес бавно започва да влиза в ритъм и все повече хора се замислят за отопление. След като монополистите докладваха, че са стегнали студения сезон време е да се стягаме всички. Вижте правилатаза пожарна безопасност през настоящия есенно-зимен сезон и не забравяте – всеки вид отопление си има своите специфични норми на безопасност.

Правила за пожарна безопасност при използване на електрически отоплителни и нагревателни уреди:

Никога не оставяйте включени уреди без наблюдение!

При напускане на дома или офиса се убедете, че сте изключили уредите.

Не използвайте нестандартни и саморъчно направени уреди!

Стриктно спазвайте инструкциите за експлоатация, дадени от производителя!

Ремонт на електрически уреди и съоръжения да се извършва от специалисти с подходяща квалификация.

Електроуредите да се включват само към силови токови кръгове с подходящо за целта сечение на проводниците.

Контактите трябва да са тип “шуко” и по възможност да не се ползват разклонители.

Не ползвайте отоплителни уреди с открити реотани.

Не оставяйте горими предмети върху или в близост до електрическите уреди. Не използвайте уредите за сушене на дрехи.

Осигурете безопасността на децата, като поставите предпазители на контактите.

При включени електроуреди никога не оставайте децата без наблюдение!

Укрепете добре отоплителните уреди, за да няма опасност от обръщане. Това е особено важно за осигуряване безопасността на трудноподвижни, възрастни или болни хора! Те са най-рисковата социална група при възникване на пожар!

Не се гасят с вода  уреди под напрежение или включени към електрическата мрежа! Има опасност от токов удар с фатални последици. Гасене се извършва след изключване на тока от централното електрическо табло или от таблото на етажа.

Правила за пожарна безопасност при използване на печки на твърдо гориво (дърва или въглища):

При инсталирането на отоплителни уреди на твърдо гориво трябва да се спазят минимални изисквания за безопасност:

Уредът да се поставя на разстояние от горими предмети не по-малко от 50-80 см. Стената зад печката не трябва да се облицова с горими материали.

Задължително да се поставя негорима подложка под печката с прагове от трите страни с размер 30 см отпред и по 20 см отстрани.

Димоотводните тръби (кюнците) трябва да бъдат укрепени стабилно.

Отворите към комина трябва да се затварят със стандартни ламаринени розетки. В комините на сградата не трябва да има фуги към помещенията. Комините трябва да се почистват периодично (в зависимост от интензивността на ползване, но не по-малко от един път годишно) от налепи и сажди.

Комините, които преминават през горими междуетажни конструкции, както и през таваните трябва да са специално защитени с негорими материали.

Комините трябва да са измазани отвън и отвътре.

Печките не трябва да се палят с леснозапалими течности (бензин, нафта и др.), както и да се зареждат с гориво от вечерта да запалване на другия ден.

След ползване на печка на твърдо гориво – трябва да се угаси огъня и да се почисти. Опасно е т. нар. непълно горене или тлеене на дървесината, при което се отделя въглероден оксид – силно токсичният продукт на горенето. Той не се усеща, но може да доведе до задушаване. Ако печката се самозагаси, трябва да се почисти горивната й камера!

Да не се изхвърля неизстинала пепел (сгурия) на място в близост до горими отпадъци!

Да не се оставят до отоплителните уреди дрехи и сушене и др. леснозапалими материали.

Зиданите печки (камини) трябва да са монтират на конзоли, вградени в носещи стени на плътна негорима основа с височина поне 25 см. от горимия под до огнището. Те трябва да са добре измазани или изолирани с негорими материали, като не се допускат никакви процепи и пукнатини, през които горенето може да се разпространи към съседни помещения.

Да се спазват правилата за съхраняване на горивата – в специално устроени места, които не са в непосредствената близост до помещенията за живеене.

Пристроените към къщите навеси, в които се съхраняват въглища трябва да са с негоримо покритие до плътни негорими стени. При наличие на влага въглищата могат да се самозапалят!

Средствата за запалване на отоплителните и нагревателните уреди – кибрити и запалки трябва да се съхраняват на недостъпни за децата места! Процесът на горене е особено интересен за малчуганите, а детската игра с огън е сред причините за пожар с най-тежки последици!

Не оставайте без надзор или сами вкъщи деца при работещи отоплителни уреди. Никога не ги заключвайте. Интересът на децата трябва да бъде задоволен с ясни обяснения за начина на безопасно използване на отоплителен уреди, както и за опасността от възникване на пожар. Децата трябва да бъдат информирани какво да правят при пожар: да напуснат незабавно горящата сграда, да се обадят на телефон 112 или да потърсят помощ от съседи!

Правила за пожарна безопасност при използване на печки с газово гориво (пропан-бутан):

Устройването и техническото поддържане на газови отоплителни уреди (ГОУ) трябва да се извършват само от специалисти с подходяща квалификация. Експлоатацията на уредите трябва да се осъществява от хора, преминали обучение за работа с ГОУ. Трябва да се спазват минимални изисквания за безопасност при използване на уредите, поради високия риск на пожарна опасност и задушаване:

Да се извършва постоянен контрол за техническата изправност на съоръженията – автоматиката, вентилите и др., осигуряващи нормална работа (през целия период на експлоатация на уреда).

Използване на стандартни уреди. Да не се използват газови устройства и бутилки със съмнителен произход.

Задължително да се осигурява естествена вентилация на помещенията, които се отопляват с газови печки.

Недопустимо е устройването и съхранението на газови бутилки в бани и спални, в помещения под Кота нула (мазета, шахти и др.), в близост до печки, радиатори и каквито и да е източници на топлина, както и на места с пряко слънчево нагряване, в гаражи, общи тавани и стълбища.

Да се проверява периодично състоянието на уреда и херметичността на газопроводите (маркучите или шланговете) за евентуален теч, който е изключително опасен.

Изтичане на газ в затворено пространство може да се установи по мириса на чесън, който се добавя с цел повишаване на безопасността. В случай, че усетите специфичната миризма, веднага затворете вентилите и започнете проветряване на помещението. Пропан-бутанът е по-тежък от въздуха и се наслагва в ниските части на помещението, поради което проветряването трябва да се извърши и за най-ниските точки.

При изтичане на газ не използвайте източници, които могат да предизвикат искра. Дори и най-малкият източник на запалване (искра) може да предизвика взрив. Ако е тъмно, не палете лампата и не ползвайте открити огнеизточници – запалки, свещи и др. По най-бързия начин изключете електричеството.

Проверката за изтичане на газ никога да не се извършва чрез поднасяне на открит огън към съмнителното място. Това можете да извършите чрез нанасяне на сапунен разтвор на мястото на евентуалния теч.

При всяко пълнене на битовите бутилки с газ на определените за това газостанции се извършва задължителна проверка на годността на съда под налягане.

Периодично съдовете трябва да се подлагат на проверка от оторизираните за това органи, по специална методика за откриване на скрити дефекти.

Всяка профилактика, свързана с нормалната работа и използване на газов уред е посочена в задължителната инструкция на производителя. При покупка на газов уред изискайте от търговеца, да Ви предостави инструкцията за експлоатация на уреда на български език.

Погрижете се за близките си, които са болни и/или трудноподвижни и в по-голямата част от времето са сами

Трудно подвижните и болните хора попадат в най-рисковата група при пожар. Ако имате близък човек, който отговаря на горните условия трябва Вие да предприемат мерки за осигуряване на пожарната му безопасност:

– отоплителните уреди трябва да се разполагат на безопасно разстояние от горими материали и конструкции – минимум 0,5м;

– отоплителните уреди трябва да са стабилно укрепени – при затрудненото придвижване на болния не трябва да има риск от преобръщане на уреда.

– осигурете негорими съдове, в които пушачите да събират пепелта и угарките;

– амортизираните и морално остарели електро и отоплителни уреди и съоръжения трябва да бъдат подменени с изправни уреди;

– поставете телефон в близост до болния или трудно подвижния човек, за да има възможност за незабавна телефонна връзка с тел. 112 или с Вас.

– осигурете на Вашия близък допълнителна помощ в домакинството или окажете съдействие за включване в системата на социалния патронаж.

Поемете своята отговорност в грижите за Вашите близки!

Тази информация се разпостранява от РД на ПБЗН Пловдив – 2017 г.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина