БългарияНощна смяна

Старият град оживя в Европейската нощ на музеите 2017 (ГАЛЕРИЯ)

Изложби във възрожденските къщи и концерти по калдъръмените дворове привлякоха малки и големи

Градската галерия срещна хиляди посетители с художниците на Пловдив

Тринадесетото издание на Европейската „Нощ на музеите” предложи богата и разнообразна програма на посетителите. В различни обекти на ОИ „Старинен Пловдив” малки и големи се потопиха в света на културата и изкуството.

В  Сводестата зала на Балабановата къща пловдивчани и гости на града имаха възможността да разгледат фотографската изложба „Отблизо” на Христофор Ташев. Авторът е любител фотограф, който просто снима това, което вижда. Хората, които среща; лицата, които му говорят; душите, които му се „разкриват” чрез погледа, жестовете, разказите си.Целта му е да запази усещането си за момента, мястото, случая, изживяването, за тях – хората -„Отблизо”.

В Дълбоката зала на Балабановата къща присъстващите се насладиха на изложбата на македонски художници „Свързване”, която е продължение на няколкогодишния проект „Конекция” на Културно-информационния център на Р. Македония в София. В експозицията деветима автори представят 40 творби в следните техники за трета поредна година: живопис, графика, скулптура и плакат. Представените имена са: Марияна Иванова, Мариян Дзин, Иван Стоименов, Слободан Милошески, Павел Целкоски, Горан Тричковски, Зоран Мише, Перица Георгиев-Пепси и Иво Пецов.

В Малката базилика програмата започна с работилница за мозайки, която се провежда вече за трета поредна година.Целта на това събитие е: от една страна да се представи изкуството, зародило се в античния свят, а от друга-изработването на мозайки днес. Ученици от 10-ти и 11-ти клас на НХГ „Цанко Лавренов” от специалност „Стенопис” с ръководител Кристина Кутлова показаха умения в това изкуство. В творческата работилница в Европейската „Нощ на музеите” 2017 се включиха и малчугани заедно с родителите си. Сред изложените творби бе икона на Апостол Павел, изработена от Николета Йорданова от 11-ти клас.

След това на сцената излязоха деца от Арт група „Славена”, които представиха различни вокални изпълнения.Формацията е създадена през 1998 г. В нея участват деца от 5 до 18-годишна възраст. Съставът е разделен на две самостоятелни групи на възрастов принцип: малки (5-9 години) и големи (10-18 години). Главен художествен ръководител е Мирослав Караделев.Арт група „Славена” печели много награди и грамоти в България и чужбина през годините.

Финалът на програмата в Малката базилика бе даден с концерт „Вдъхновения” на Камерна вокална формация с диригент Станимира Манолова. В състава участват професионални певци.Репертоарът им обхваща ортодоксална музика, произведения от старинни и съвременни композитори, някои от които премиерни за България.

В големия салон на галерия „Златю Бояджиев” Европейската „Нощ на музеите” 2017 бе изцяло посветена на музиката. Любителите на това изкуство се насладиха на класическо пеене на студенти от класа на проф. д-р Тони Шекерджиева-Новак. Последваха инструментални изпълнения на пиано, флейта и виолончело. Посетителите се потопиха още в света на класическата китара, камерните ансамбли и соловите изпълнения на студенти от класа на доц. Стела Динкова.

Европейската нощ в Градската художествена галерия на Главната улица срещна хиляди посетители с художниците на Пловдив, поднесе им и хоров концерт. Почитателите на изкуството от Пловдив, страната и чужбина нямаха търпение да се запознаят лично с големия български художник Вълчан Петров, който ги посрещаше до полунощ в Залите за временни изложби на Градската галерия. Творецът отговаряше на многобройните въпроси на публиката, която най-много искаше да узнае как се зараждат сюжетите на необикновените му картини, къде се намира ателието му, колко време му е нуждо да нарисува едно от своите произведения. Възхищение събра и представителната изложба на пазарджишките художници от СБХ на втория етаж на Галерията. Силен интерес и оживени коментари предизвикаха документалните филми на БНТ Пловдив, любезно предоставени на Галерията специално за Европейската нощ на музеите.

По същото време, докато в залите на централната пешеходна улица посетителите се любуваха на картините и филмираната документална история на изобразителното изкуство, в Постоянна експоция „Икони“ в Стария град любителите на музиката аплодираха велиоколепните изпълнения на Камерен хор „Иван Спасов“. Сбирката от икони, някои от които на възраст 4 века, беше видяна от стотици посетители, които водеха и децата си.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина