Актуално

В класната стая: Какво е да си учител на 24?

Никога не съм очаквал да стана учител, но вътрешно винаги съм имал този копнеж, споделя Васил Атанасов

Както вече ви разказахме, има добри примери в родното образование. Дали е училище, учител или всеотдаен човек, който иска да промени към по-добро средата на малчуганите – това е без значение. Подобна кауза не се води от един човек или учебно заведение, а от всички ни.

Днес ще ви разкажем още една история от класните стаи. Това е историята на Васил Атанасов, който стана учител на 24-годишна възраст. Васил завърши Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ със специалност „Психология“, но корабът на живота го изпрати в малко по-различна посока от очакваната. Той взе участие в програмата „Заедно в час“, чиято цел е да призове все повече млади хора да влязат като преподаватели в класните стаи. Така Васил Атанасов се оказа учител в СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ във Ветрен. Ето какво разказа той за програмата и за самите ученици пред Стефка Георгиева за КАПАНА.БГ:

Как се реши да участваш в програмата „Заедно в час“?

– Не беше трудно. Така или иначе винаги съм искал да работя нещо, което да изисква от тебе креативност и едновременно с това да има добавена стойност в обществото. Така стигнах до заключението, че включвайки се към фондация „Заедно в час“ това мое желание има огромен шанс да се превърне в реалност – това и се случи няколко месеца по-късно.

Очаквал ли си някога да бъдеш учител?

– Честно казано – не, но вътрешно винаги съм имал този копнеж. Най-вероятно той е бил подхранван в голяма степен от вътрешното ми възхищение спрямо учителите и приноса, който те са имали и имат към поколенията деца и младежи, пораснали пред очите им.

Какво е усещането да даряваш децата със знания?

– Вълнуващо… И под това имам предвид всякакви „вълнения“! Понякога изглежда сякаш се носиш по правилното течение, а на моменти – чудиш се как да смениш курса, борейки се с някоя „буря“ в класната стая (ха-ха). Все пак, прекрасно е да имаш допир до две дузини човешки души с мечти и потенциал, чакащ да бъде открит и разработен.

Какво ти дават децата?

– Опит, емоции, надежда, обич… Понякога притеснения, а понякога след поредния футболен мач, в който сме победили „по-големите“ – масаж в междучасието. Тези моменти са ни любими! ?

Мнозина твърдят, че днешните деца са проблемни в училище. Ти на какво мнение си?

– Децата стават проблемни тогава, когато са замесени в проблеми или произхождат от такива – поне така мисля аз. „Няма как да си в кухнята и да не се вмиришеш на манджа!“ – грубо казано, макар, че съм слушал и по-груби аналогии, за съжаление. Проблемът относно „проблемните деца“ е сложно уравнение за решаване, с много параметри и с много неизвестни. Има и нещо друго – смятам, че предизвикателството тук е двустранно. Понякога е еднакво трудно както да вмениш знания, умения или нагласи у деца, изоставащи с даден, регламентиран материал, така и да задълбочиш, заинтригуваш и дадеш поле за изява на деца, видимо напредващи по-бързо от всички останали – т. нар. гении. Затова и не съумявам да дам нещо по-конкретно като отговор… ?

Учебните програми през последните няколко години се промениха. Смяташ ли, че съответстват на възрастта и интересите на учениците, т.е. привличат ли вниманието им?

– Тук единственото, което мога да кажа е, че има какво да желаем още. Да желаем, но не от „онези от горните етажи на управлението“ (както обичаме да казваме напоследък), а по-скоро от самите нас – учители, родители, общество. Все пак, и най-неподходящата учебна програма е по-добра от никаква. Тъй, че дори и в момента да не сме още пристигнали в „Обещаната земя“, то може поне да търсим посоката към нея.

Цялото интервю може да прочетете на КАПАНА.БГ

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. А не е ли похвално това, че този младеж е решил да остане в България.
    Според логиката на образУванието, този човек е некадърен и за това е станал учител.
    На такъв народ как да се угоди?! Дай му само да хейти…

  2. Докъде си докарахме образователната система,че да се радваме на млади учители!Ако трябва да сме честни ще си признаем,че в не толкова далечното минало учител се ставаше трудно и за едно място имаше три класирания.Жалко, но днес много от младите кандидати ако не могат да си намерят работа другаде стават учители.А децата винаги са били едни и същи. Ако се върнете назад,в интервютата винаги има въпрос за днешните проблемни деца.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина