Вкусът на градаЗабавление

Пловдивски гурме шоколад – от домашно производство, до създаване на фабрика

Шоколади „Гайо“ се правят изцяло от натурални продукти, без лецитин

Фирмата вкарва вносни какаови зърна от Венецуела, Доминикана и Никарагуа

Освен шоколадови изделия, приготвят и бира от какаови зърна

Паулина Гегова

Венсан Гайо е френски музикант, а Мария е българка. Съдбата ги е срещнала и от тази среща се е заформила любов, а логично любовта води до това да създадат семейство. Но не само семейство създават, а и общ бизнес и то от най-сладките – този на шоколада.

Какаото има дълга история. Използва се още от Ацтеките и Маите, което го превръща в продукт, използван още преди 5000 години. То е плод, който не вирее навсякъде и за него трябва да се полагат специални грижи. Венсан и Мария знаят това. Преди няколко години, те се запознават с хора, които отглеждат какао във Венецуела. Отношението им към продукта променило тотално концепцията им за шоколада и ентусиазирани почват проби за създаване на шоколад, с различен произход какао в домашни условия.

Когато пробвахме, още живеехме във Франция. Когато се преместихме в България, решихме, че трябва да направим нещо свое, нещо, което отговаря на характерите ни и идеята за производство на шоколад дойде от самосебе си, обяснява Венсан.

Така на пазара се появяват шоколади „Гайо“, които се правят от изцяло натурални продукти, с нерафинирана захар и без лецитин. Колкото до млечният им шоколад – той е без животински продукти.

Първите им шедьовъра са два вида натурални шоколади по една и съща рецепта, но с различен произход какао, който възлиза на 70% чистота. Те работят с малки фирми от Венецуела, Доминикана и Никарагуа, защото Южна Америка е майката на какаото, а това, което се отглежда в Африка е по изкуствен начин и се третират с химия, заради климатичните условия и състава на почвата.

Учехме се от занаятчии, които правят шоколад направо от зърната, а не от какао на прах и изкуствени аромати. Подобни се правят на конвейер за масово производство, но стандартният им вкус е изгубил спецификата на района, в който се създават. В световен мащаб се използва главно какао от Кот д‘Ивоар, където освен проблемите с вкуса има политически и социални проблеми с робския труд, експлоатацията на деца, унищожават се цели гори, за да се засадят какаови плантации. Точно затова решихме да работим с избрани и малки фирми от Централна и Южна Америка, споделя още Гайо.

По негово мнение, най-чисти продукти в направата на шоколад, използват няколко производителя във Франция, няколко в щатите, както и хората, който работят направо на плантациите в Перу и Венецуела.

В момента Венсан и Мария строят малък цех в Прослав, където ще се правят и турове, по време на които хората ще могат да видят от първа ръка как се прави шоколад, work-shop-ове, културни събития и концерти, както и публична част за магазинче. Ще се провеждат и комбинирани дегустации с вино и шоколад.

Цялата статия може да прочетете на КАПАНА.БГ

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина