Вкусът на градаЗабавление

Пълни чаши с вино KABILE по повод най-дългия ден в годината

Слънцестоенето бе отбелязано от стотици хора в резервата Кабиле

Археологическият резерват „Тракийски и античен град Кабиле“ посрещна всички желаещи да се насладят на първите утринни лъчи в най-дългия ден от годината. Заедно с това на присъстващите бе представена възстановка на древен тракийски ритуал по сценарий на траколога проф. Валерия Фол. Домакини на събитието бяха Регионален исторически музей – Ямбол, Община Ямбол и новият бранд на „Вила Ямбол“ – виното KABILE, носещо името на едноименния тракийски град.

„Нашето вино носи името на античния тракийски град Кабиле и това не е случайно. То съживява легендата за най-могъщия град на траките, който пък носи името на богинята Кибела – закрилница на земите и лозята, първородна сила зад всяко вино, произведено през последните 4000 години в ямболския регион“, коментираха от „Вила Ямбол“.

„Ето защо, вдъхновени от културното наследство на траките и историята на тяхната богиня-майка,  решихме да създадем вино, посветено на традицията, уюта, специалните моменти в живота. Така се появи KABILE – едно хилядолетно наследство, запечатано в бутилка“.

„Ямбол е винарски регион и това е факт, доказан още преди създаването на българската държава, когато там е построен величествен град, кръстен на Зевс. Според сведенията, сегашната територия може би е сред първите географски региони в света, където са се отглеждали лозови насаждения и се е произвеждало вино от траките. Ето защо, днес се гордеем с това, че произвеждаме висококачествено вино в район с доказани винени традиции и споделяме своя успех с всички гости на Слънцестоенето“, допълниха енолози от избата по време на събитието.

За пръв път тази година по време на Слънцестоенето прозвуча запис на музикалното произведение "Посрещане на Слънцебога", написано от Александра Фол специално за събитието, като записът на музиката бе изпълнен от музиканти от оркестъра на БНР. Обредната реконструкция пък се пресъздаде от талантливи актьори от ДТ "Невена Коканова" под режисурата на Атанас Жеков – Кроко.

„Тази година за първи път нашият музей е домакин на това красиво събитие, за да покажем как древните траки са отчитали времето. Когато първият слънчев лъч е преминавал през скален улей и е огрявал образа на богинята Кибела, врязан в скалата, древните траки са разбирали, че е дошъл най-дългият ден. Ето защо, това е място, което съчетава култа към Кибела и към слънцето, с все по-нарастващото желание на хората да почерпят от древните знания и опит“, споделиха от ямболския исторически музей.

KABILE е най-новата марка в портфолиото на „Вила Ямбол“ – изба с дългогодишен опит и наследство, датиращо още от 1924 г. В KABILE е събрано доказано качество от традиционно винарски регион и опита на експерти, които от години развиват и отглеждат над 10 000 дка лозови масиви. Регионът на Ямбол е изключително благоприятен от гледна точка на климатични условия и вид на почвата, ето защо е повече от подходящ за отглеждане на лозови насаждения и добив на висококачествено грозде.

В момента KABILE се предлага в 5 сортови разновидности – KABILE Шардоне, KABILE Шардоне и Совиньон Блан, KABILE Розе, KABILE Мавруд и Каберне Совиньон и KABILE Мерло и Каберне Совиньон.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина