Градът

Огромни кукерски маски посрещат пловдивчани на площада (СНИМКИ)

Триметровите страшилища са подредени около Западните пропилеи в експозицията „Алея на гигантските маски“  

Пътуващата изложба от гигантски кукерски маски е атракция на площад „Централен“ от днес. Освен да създава добро настроение на пловдивчани и гостите на града Алеята на гигантските маски, която е подредена до археологията със Западните пропилеи на древния град, целта на експозицията е да приобщи повече хора към каузата за съхраняване и развитие на българските фолклорни традиции.  

„Гигантските маски на „Кукерландия“ е приятелски поздрав от Ямболския маскараден фестивал със същото име е и символична покана към всички желаещи да посетят един от най-колоритните и големи фестивали у нас, който през 2018-а година през тази година ще се проведе от 22 до 25 февруари.

Рекламното турне на великаните кукери започва от Пловдив. Пътуващата изложба, която предизвика огромен интерес през  миналата година, ще посети още Стара Загора, Хасково, Бургас и Сливен. Първото им гостуване тази година бе на фестивала „Сурва“ в Перник през изминалия уикенд.

От 2011 година насам колекцията се обогатява с нови съоръжения. Инсталациите представят в стилизиран вид характерни на региона кукерски маски и всяка година участват в карнавалното шествие, с което се дава началото на фестивала. На предстоящото издание на „Кукерландия“ експозицията ще бъде попълнена с три нови страшилища. Автор на проектите е дизайнерът и художник на Регионалния исторически музей Таня Косева.

Мотото на „Кукерландия“ е „Когато фестивалът е живот“ и отразява както пълнокръвния живот на древните кукерски традиции по този край, така и веселото настроение, с което се зарежда всеки, който е станал част от празника.

По мащаб ямболският фестивал е сред най-големите и пищни събития в страната. Участват хиляди кукери, бабугери, сурвакари, старци и други маскирани, буквално от всички краища на България. Колоритът на празника се допълва с присъствието на много чуждестранни групи. Основното съпътстващо събитие пък е едноименният Международен фотографски конкурс с изложба, представящ уникални фотографии от българските маскарадни традиции и от европейски карнавали. Четиридневното събитие е изпъстрено с много концерти, изложби, конкурси, работилници на открито, дефилета, скари и мезета. Кулминацията на фестивала е двудневното състезателно дефиле на маскираните. През 2017-а са участвали общо 72 групи.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина