Градът

Коя българска нощ отбеляза рекорд? И какъв?

„Нощ на музеите и галериите“ включи над 140 събития на 75 различни локации и бе посетена от около 45 000 души. Съорганизатори на НОЩ/Пловдив са Фондация „Америка за България” и Община Пловдив. Фестивалът се провежда за първи път в Пловдив през 2005 г. по инициатива на Веселина и Катрин Сариеви – основатели на галерия SARIEV. По-късно двете създават и фондация „Отворени изкуства“, основен организатор на Нощта, както накратко вече всички я наричат. Подобно на други „бели нощи“ по света, концепцията е за среща на публиката с артисти, изкуство и култура в нетипичните вечерни и късни среднощни часове. През 2005 г. броят събития в програмата е около 20, а аудиторията посетила Нощта, около 3000 души.

Още тогава форматът отбелязва рекорд, като за една вечер успява да утрои годишната база посещения в някои от големите музеи и галерии на Пловдив. Нощта бързо се превръща в едно от най-разпознаваемите пловдивски събития, очаквано и посещавано от хора от цялата страна. Това не само повлиява положително на местната икономиката, но и превръща Пловдив в модерен град с голям културен потенциал.

Най-дългата НОЩ на Пловдив бе за тринайсета поредна година, но за първи път продължи три вечери – на 15, 16, и 17 септември. Разнообразната програма включваше програма за деца, множество работилници (за графични печатни упражнения и иконописни техники, за изработване на книжки от рециклирана ръчна хартия с послания-мечти, полетели като балони в небето), изложби, постановки, ателиета, интелектуални „надпревари”, игри и забави. В тазгодишната програма на НОЩ/Пловдив, организаторите от „Отворени изкуства“ включиха специална изложба, посветена на юбилея на Фондацията и курирана от културолога Владия Михайлова под мотото ТУК НАВСЯКЪДЕ. Преобразеният магазин Детмаг Снежанка на главната улица е вече модерно пространство за артистични изпълнения.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина