Градът

Къде изчезнаха тепетата?

Освен Марково тепе във времето са унищожени още хълмовете Каменица, Лаут и Валели

Едно от най-интересните събития, случили се тази седмица бе „Беседка“-та в Artnews café. Темата за дискусията тази седмица беше „Тепетата като форми на градски живот“ – тези, които все още виждаме и другите, които са живи само в старите архивни кадри.

Началото на събитието даде Катрин Сариева, а гост бе Владимир Балчев. Двамата ни показаха не само какво богатство на архитектурата са съхранили бележитите тепета, но и архивни кадри от миналия век на гледки от града, които вече не могат да бъдат да бъдат видени.

Сариева започна разговора с загубеното усещане на бохемския живот в Пловдив. Тя ни показа актуални кадри както на забележителни къщи, проектирани от миналия век, така и сгради на новото строителство, които силно контрастират на архитектурните шедьоври. За пример бе дадено Сахат тепе, което събира сякаш всички прослойки на пловдивската класа в едно. Върху него все още са запазени къщи, които са жив архитектурен шедьовър, макар и някои от тях да не са добре поддържани. До тях се издига колосалното ново строителство с остъклени стълбища, а на същото това тепе има и съвсем малки къщи на бедни семейства, които сякаш са на прага на оцеляването. На същото това място има оцелели забележителни растителни и животински видове.

Ситуацията, в която се намира Небет тепе, също  не е блестяща, но то е запазило поне в по-голямата си степен някогашния си чар. Домът на някогашната пловдивска аристокрация все още приютява някои от знатните за града фамилии.

След актуалната информация за пловдивските хълмове, дойде ред на Владо Балчев, който показа някогашния Пловдив, незастроен, неразрушен, в автентичния му вид. Той ни разказа за бавното изчезване на Марково тепе. Как първоначално е била разрушена само част от него, за да се избегне остър завой между две улици, а в последствие е било съвсем заличено. Още много любопитни истории и архивни кадри от 1881 година насам видяхме през миналата вечер. А тепетата крият повече история, отколкото можем да си представим. Както мнозина знаят, хълмовете всъщност са били 11. Със земята е било сравнено Лаут тепе. От него са добивали камък. То се е намирало в едноименния парк.  Разрушителна е и съдбата на хълм Каменица, върху останките от който е построена пивоварната. За строителен материал е изкъртено и малкото тепенце край баня Старинна, което е носило името Валели. Той е изчезнало последно, разясни Владимир Балчев.

След представянията на Катрин Сариева и Владимир Балчев дойде време и за обсъждане на важните за присъстващите теми, сред които бяха защитените растителни видове, незаконното строителство, изоставените сгради и още исторически данни. „Беседка“ определено успява да ни покаже Пловдив през други очи. Очи пълни с любов и гордост от античния град, който може би заради забързаното ни ежедневие, понякога подминаваме. Макар и това да беше последната „Беседка“ за годината, с нетърпение очакваме следващата през 2016-та и с любопитство ще очакваме избраната тема.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина