Градът

Димитър Рачков учи 6-годишния Осман как се рисува великденско зайче

Малките пациенти от детската педиатрия се усмихнаха с инициативата „Приказка без край”

Как се рисува великденско зайче 6-годишният Осман научи от любимеца си Димитър Рачков днес в Клиниката по педиатрия и генетични заболявания на УМБАЛ „Свети Георги“. Актьорът помогна на болното хлапе да направи празничната си фигура, която да подари на майка си. Избрал си синьото- чудесен цвят. Може и малко зелено да добавим- пролет е, всичко цъфти, топна четката в боичките Рачков и оцвети коремчето на заека в пролетно зелено. Колко е красиво, погалиха Осман актьорът и майка му след като малчугана завърши творбата си и се усмихна широко под предпазната си маска.

Димитър Рачков и  Енчо Данаилов- Бате Енчо създадоха истински празник за пациентите на детската педиатрия. Те бяха специални гости на великденското тържество, което бе част от националната инициатива „Приказки без край”. Много приятно се чувствам, но и тъжно, естествено. Важното е обаче, че видях усмивките по личицата. Това е най-малкото, което можем да направим- да им помогнем да се усмихнат, да се позабавляват. Длъжни сме да помагаме. Както и държавата е длъжна- тя трябва да е на първо място, а има какво да се изисква в това отношение. Няма нищо по-важно на този свят от детската усмивка. Всички имаме деца, благодаря на Бог, че моето е здраво, каза Рачков.

едиатрите са изчезващ вид. Тази специалност е толкова тежка и отговорна, каза началникът на клиниката проф. Мирослава Бошева. Тя подчерта, че от 1994-та в отделението има психолог, а от миналата година има и втори такъв специалист. С пълна пара функционира и болничното училище. През клиниката минават средно 7 хиляди пациента годишно. Ако получа 7 хиляди бързопреходни усмивки- това ми стига, каза проф. Бошева.

Изключително полезно и благородно начинание. Важно е да се създават по-хубави условия за децата в процеса на лечение. Има изследвания, според които с прилагане на подобни методи се съкращава престоя на децата в клиниката с от 2 до 3 дни. Трябва да има постоянно присъствие на обучени аниматори сред децата. Те трябва да бъдат занимавани при своя престой тук, за да усещат по- малко болка, каза председателят на Българска педиатрична асоциация проф. Владимир Пилософ.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина