ГласовеМнения

Внимание! Дрони! …или „учи, мама за да полетиш”…

Димитър Герганов

Всяко трето момче сигурно е мечтало, да управлява боен самолет или величествен презокеански лайнер. Да се гмурка в облаците и изпълнява сложни фигури от висшия пилотаж. Красива синьобяла униформа с нашивки на ръкавите, нескрито обожание в очите на момичетата –  накратко да бъде пилот! Обикновено съдбата има други планове. Обучението на летците е сложно и скъпо, изисква се физическа издръжливост и вестибуларна дарба, каквато повечето хора не притежават. Пък и дори да отговаря на всички условия, кандидатът се сблъсква с най-голямото ограничение – в страна като България вакантните места за пилоти едва ли надвишават две дузини на година. Така мечтата бива погребана и неслучилият се властелин на небето, се превръща в бачкатор, скучен счетоводител, смачкан от живота чиновник, средноуспял бизнесмен или обикновен неудачник.

      Всичко това се случваше до вчера. Днес обаче светът се променя и то доста бързо. В технологичната ера невъзможният блян вече е съвсем близка реалност. Дали всеки би могъл да полети? А защо не? При това да управлява собствен самолет… Е, няма да Боинг, F или МИГ, но и дрон ще свърши работа. Има ги във всякакви размери и вече се използват за всевъзможни цели. Мъниците тежат едва 40 грама, имат размах на крилете 20-на сантиметра и могат да летят 7-8 минути на височини от над 100 метра. И всичко това само за 250 кинта! Управлението им не е съвсем елементарно, но с малко обучение би могъл да се справи всеки с уменията на едноседмичен геймър. С нарастването на възможностите на дроните, се покачва и цената като любителските  модели в диапазона 600-2000 лева могат да вършат наистина забележителни неща. Продължителност на полета 20-30 минути, височина до 400 метра и възможност за носене на полезен товар от 1,5 килограма. Колко да бъде полезен?

       Не можете да си представите колко неща могат да бъдат закачени на тихо бръмкащата машинка. От камери снимащи с висока резолюция – незаменими в снимането на филми, музикални и рекламни клипове и сватбена фотография до пощенски пратки от всякакъв калибър, предназначени за отдалечени или труднодостъпни места. Много скоро всяка среднобюджетна сватба няма да минава без видео на булката от въздуха, а охранителните фирми ще назначат хиляди „летящи гардове”, чиято поддръжка ще им излиза в пъти по-евтино. Всяка уважаваща себе си медийна структура ще открие „авио-папарак отдел”, а знаменитостите ще потърсят услугите на частни структури за ПВО. Не се шегувам…

      Тези които са изградили триметрови дувари няма да бъдат много щастливи от нежеланото внимание. Съвсем скоро го изпита на гърба си кметът на Пазарджик, чието „скромно” имение беше разконспирирано от дрон, изпратен от незнаен „доброжелател”. Противодействието срещу „летящата напаст” вероятно ще включва обикновени огнестрелни оръжия, въздушни пушки и професионални прашки за по-близки цели и ракети земя-въздух за високо летящите. Не е майтап. Напълно по силите на всеки отдаден ракетомоделист е да конструира мини-ракетка с 10 грамова бойна глава, която да подгони радиоуправляемия дрон. Вече си представям клетите полицаи в Н-ското РПУ, умуващи на жалби от типа „свалиха ми дрончето, а няма Гражданска…”, което ще предпостави и развитието на специфични застрахователни услуги.

       Всъщност говорим за една изцяло нова индустрия, която ще открие десетки хиляди работни места за пилоти и  гардове-зенитчици. Няма да има значение, че си дебел, носиш диоптър и не си прекрачвал прага на университета. И жените няма да бъдат повече дискриминирани, а значение ще има единствено уменията им с джойстика. Приложението на дроните и днес вече е широко. Професионалните модели се използват от военните за въздушни удари, насочване на огъня на артилерията и разузнаване, цивилните власти разчитат на тях за информация при бедствия и аварии, а частните компании умело ги вплитат в реализацията на своите бизнес-планове. Фейсбук се готви да изпрати в небето безпилотни самолети, захранвани от слънцето с размери на Еърбъс и тежки колкото нормален джип, които ще остават във въздуха месеци наред, излъчвайки интернет сигнал към диви райони в Африка и Азия. Амазон вече доставя книги с дрони до фермите в Средния Запад…

       Затова скъпи момчета и момичета, ако не ви харесва сегашната ви професия, шефът ви е задник, парите свършват още в средата на месеца и се чудите, дали да не хванете към Терминал 1 – решение има! Станете пилоти и няма да останете без работа. Вашият дрон ви очаква, трябва само да се научите да го управлявате… или ако ми позволите да цитирам мъдрите ни майки – „учи, мама за да полетиш”…

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина