ГласовеМнения

Георги Стоев към Ранобудните: Промяната идва с революция, но в мисленето, не по улиците


Моралът, за който се борим и моралът срещу, който се борим. Така озаглави лекцията си икономистът Георги Стоев в деня, в който Ранобудните излетяха за София, за да окупират парламента. Сякаш ги изпрати с последни думи на път към Народното събрание, като им даде теми, върху които да мислят.

Преди да започне словото си, той раздаде листи, на които студентите в 5 аудитория да отбележат мнението си в началото на разговора и да проверят себе си отново по същите въпроси, когато приключи лекцията. Стоев каза, че младите трябва да имат мнения за държавата, погледната през учебниците, мечтите им и изградените им лични теории. Не може да поставяте чертичка и да оставяте полето така. Както и преди да протестираме, трябва да имаме позиция по даден въпрос, обърна се към студентите той, а след това и към бялата дъска. Там икономистът нагледно начерта черна прекъсната линия като в точка А написа „Тотален държавен контрол“, а полюсно в точка Б: „Свободно общество“. За първите кавички се пошегува, че се е наложило сам да измисли този термин специално за лекцията, защото звучи най-деликатно от това, което всъщност му се иска да кажа. Те означават всички моменти, в които друг взима решение вместо теб, а от другата страна е свободното общество, в което живееш заради себе си, семейството си, щастието си.

Тогава застреля всички с един кратък и стряскащ въпрос: Утопия ли е свободата в България?, без да иска отговор в момента. Икономистът продължи речта си с нещо, което често забравяме- няма по-висше от човека и никой друг не може да взима решения вместо него.
И все пак, тази свобода е била възможна някога, в някакъв етап в историята, каза той, посочвайки позицията „Свободно общество”.
Стоев си послужи с понятието „индекс на свободата“, за да позиционира България в прекъснатата линия между „тоталния държавен контрол“ и „свободното общество“. Някъде по средата, на 60-то място от общо 180 държави, което възбуди публиката. Оказа се, че студентите мислят България за далеч по несвободна държава.

Георги циркулираше около свободата в лекцията си, като изрично каза, че свободното общество не е анархия и не води до такава. И даде урок на будните: Трябва да научим за историческата свобода, да достигнем до икономическата свобода, юридическата свобода, за да получим моралната свобода.

В края на лекцията, той желаеше студентите да погледнат къде са поставили на линията България- близо до точка А или близо до точка Б. И после зададе отново правилния въпрос: Къде желаете да бъде нашата страна и къде е всъщност тя? Естествено графиките показаха следното- свободата в България в различните й форми днес е дефицит, а искат страната да иде плътно до свободното общество.

Последва питане от учениците, какви са начините на хората да променят обществото, за да са близо до свободата. Революция!, усмихна се Стоев и обясни какво има предвид. Революция, но не по улиците. Революция в ума, в съзнанието. Революция в образованието. Най-важна е личната революция на всеки. А тя става тук, посочи слепоочието си Стоев. 

Политиката е функция на хората. Ако това е обратното, значи имаме проблем. Политиците са мои агенти, слуги, отговорни са към мен, ако се провалят – тръгват си. И нещо много важно- не мислите за емиграция повече!, завърши икономистът.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

Вашият коментар

Прочети също
Close
Back to top button
Изпрати новина