ГласовеМнения

Фестивалът „Пловдив чете“ е успешен и заради своите доброволци

Анонимен добряк върна изгубена скъпа техника на координатор на „Жанет-45”

Такива хора ми дават смисъл и надежда, благодарна за жеста е Гери Георгиева

Гери вляво/ снимка: Илия Димитров

С Гери Георгиева – координатор в издателство „Жанет-45“, разговаряме в един седмичен следобед за вече приключилият фестивал „Пловдив чете“, който се проведе от 11 до 17 юни и премина при голям интерес с десетки автори и събития. Еуфорията от организирането и провеждането на мащабното мероприятие отмина преди седмица-две, но спомените са доста ярки и вълнуващи. И няма как да е иначе. 100 участници, 40 събития, Алея на книгата – огромно разнообразие от теми и участници предлага всяка година най-големия литературен фестивал у нас.

Тя споделя нещо много лично. "По време на фестивала в първия много напрегнат ден изгубих на Гребната база много важна техника – фотоапарат и телефон. Телефонът така и не бе намерен, или поне не бе върнат. Когато открих, че липсват и отидох отново до Гребната база, намерих бележка, на която пишеше, че чантата е оставена при охраната. Това за мен беше удивително. Абсолютно непознат човек е решил да върне загубената скъпа техника. Той не си е оставил координати. Много бих искала да разбера кой е и да му благодаря за страхотния жест. Все още докато разказва това се вълнувам много, защото изпитвам огромна признателност.  Такива хора ми дават смисъл и надежда."

Наскоро приключи литературният фестивал „Пловдив чете“, може ли да се направи някаква равносметка – как премина 16-то издание?

„Пловдив чете“ обичайно продължи една седмица. По време на фестивала в града бяха представени съвсем млади автори, утвърдени такива, чуждестранни също. Имаше специално събитие насочено към доброволците и доброволческите каузи, което направихме заедно с Младежки център Пловдив и НАРД . Проведе се специализиран форум за родители и учители с фокус най-ранното детско четене и картинните книги в рамките на инициативата „Бебеландия“  на детския отдел. Също така, тази година за първи път имаше изложба на открито „Радост, тъга и надежда“, която включваше 16 илюстрации на български художници с куратор Антон Стайков. Направихме и Литературен кът до Алея на книгата, който си имаше собствена програма.

Общо събитията по време „Пловдив чете“ бяха на 40, заедно с откриването, когато се раздадоха наградите „Орфеев венец“ и „Златна четка“, а на сцената на Античния театър излязоха група ФОНДАЦИЯТА.
Участниците тази година бяха близо 100, като освен писатели, имаше преводачи, модератори, музиканти, издатели, художници. Всички събития бяха посещавани с интерес, като по традиция най-много четящи се събраха на премиерата на новата книга на Георги Господинов „Всичките наши тела“.

С какво теб лично като координатор и дългогодишен член на екипа на "Жанет-45" най-много те вълнува фестивала „Пловдив чете“?

С енергията на хората, които участват и помагат за реализирането му. С усилията и участието на всички доброволци, които идваха на събитията ежедневно, а понякога на ден имаше и по 9 събития. Интересно е това, че мероприятията, освен, че бяха много, бяха и доста разнообразни. Някои преминаха под формата на дискусия по определена тема, другите бяха поетични четения, имаше и по-специфични, свързани с книги, посветени на музиката, проведоха се и литературоведски срещи. Представихме младежки инициативи. Едната от тях е „Младите в действие“, в които участват три пловдивски училища – Френската гимназия, СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и ПГГЕ. Освен това ученици от ЕГ „Пловдив“, ВГ „Иван Вазов“ и ПХГ „Св. Св. Кирил и Методий“ разказаха какво представлява училищния библиотечен съвет.

Ако искате да си припомните важни и да видите пропуснати моменти от литературния фестивал, то разгледайте галерията в Капана.бг.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина