ГласовеМнения

Бизнесът и обществеността с общи мерки за повишаване качеството на въздуха

Близо 40 граждани се включиха в публичния дебат по темата

Нужна е обществена подкрепа, тъй като много от мерките са рестриктивни, заяви заместник кметът Златин Велев

Чуха се и „За”, и „ Против” възстановяването на тролейбусния транспорт

И в момента контактната мрежа може да поеме 12 тролейбусни линии, каза Ангел Батаклиев

Иво Дернев

20 мерки за подобряване качеството на въздуха представиха пред обществеността от „Бизнесът на Пловдив” вчера, на организиран от сдружението публичен дебат по така важния градски проблем. Изпълнителният директор на организацията на предприемачите Ангел Стоев прочете пред близо 40 граждани изготвен от експерти доклад, придружен с конкретни предложения към администрацията за намаляване замърсяването на атмосферния въздух.  Обезпокоителните данни от изследването не изненадаха никого в залата- в 111 дни от 2017г. са отчетени повишения на фините прахови частици във въздуха, като 76 процента от замърсяването се дължи на битовото отопление в студените месеци, а 14 процента на транспорта. Общината пише мерки за подобряване качеството на въздуха, а после не ги изпълнява, заяви председателят на сдружението Любозар Фратев.

Мерките, които бизнесът предложи и гражданите приеха, касаят стандартите на качеството на твърдите горива, използвани в бита и социално подпомагане за отопление с качествени материали, засилен административен и граждански контрол, увеличаване на измервателните станции и организиране на информационни кампании, връзки между създадената вече мрежа от велоалеи, повече озеленяване и по-малко санитарна сеч, озеленяване на незатревени площи и др. Те ще бъдат предложени на администрацията. Нейни представители на диспута вчера бяха заместник кметът по транспорта Златин Велев и шефът на Чистота Иван Стоянов.

Гостите на събитието взеха активно участие в дебата със свои предложения и препоръки към представителите на общината. Екоактивистката Десислава Стоянова посъветва да се търсят европейски средства за оборудване на социално слаби семейства с по-високоефективни печки, които работят на пелети. Тя обясни, че има отворени такива програми. Младата дама критикува хората от кметството за масовата сеч на дървета и заяви, че започва силна гражданска инициатива в тази посока.

Работим по по-голямата част от мерките, които предлагате. Много се радваме на тази инициатива и се надяваме да работим заедно в тази посока. Защото е нужно обществена подкрепа. Тъй като много от мерките са рестриктивни, каза заместник кметът Златин Велев. И даде за пример негативната обществена реакция след монтирането на бариерата на Гребната база. Тя още се критикува. Срещнахме огромна съпротива. И в същото време децата ни спортуват без да дишат автомобилни газове, допълни Велев.

В унисон с твърдението му, жителка на район Централен се възпротиви срещу изграждането на многоетажен паркинг на мястото на бившия ТЕЛК и се оплака, че не се мете павираната улица пред дома й, там където паркират колите в Синя зона. Ето, всеки изпада в битовизми. Не гледа цялото, отговори й Иван Стоянов от Чистота. И се обърна към бизнесмените с предложение добрият пример да дойде и от тях.

В дискусията се включи и приватизаторът на Градски транспорт Ангел Батаклиев. Трябва революционно и кардинално действие. Моите данни са, че трафикът причинява между 25 и 30 процента от замърсяването. В Пловдив имаме на разположение 260 километра въздушна контактна мрежа за тролейбусен транспорт и не искаме да я използваме. В годините в тази инфраструктура са инвестирани 260 милиона лева и тя е трайно прилепена към останалата градска инфраструктура. И в момента може да поеме 12 тролейбусни линии. В близкото минало тролеите са возили между 55 и 60 милиона пътника годишно. Предложил съм цяла папка с документи, които обосновават възможността да се развие този вид транспорт в Пловдив, заяви Батаклиев и предаде папката на председателя на сдружението „Бизнесът за Пловдив” Любозар Фратев. Пловдив направи тотална грешка с приватизацията на най-социалния транспорт, каза Фратев.

Тролейбусната мрежа трябва да се изостави. Бъдещето е друго- в електрическите автобуси, каза доц. Христозов от УХТ. И заяви, че помощите на твърдо гориво трябва да бъдат спрени. Какво да даваме на бедните? Пелети! По-скъпо е, но ще дишаме чист въздух, предложи той.

Камен Василев предостави на бизнеса система за изграждане на зарядна инфраструктура за електроавтомобили. А Станимир Тончев предложи гражданите на контролират институциите, които извършват контрола, тъй като в момента той бил нулев. Авторът на този текст пък припомни на представителите на администрацията, че още преди половин година от общината дадоха заявка за изграждане на вело връзка в централна градска част, тъй като в момента тя е скъсана.  

След обсъждането от сдружение „Бизнесът за Пловдив” съобщиха, че ще внесат допълнения пакет от мерки за подобряване на качеството на атмосферния въздух в Община Пловдив и ще изискват информация за неговата реализация.

 

 

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. „Бизнесът за Пловдив” иска да ни пробута нова „транспортна схема“ с тези тролейбуси, за да „усвоят едни милиони“!!! „Мерси“!!! Не им се хващайте!!!

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина