Забравеният град

Галерия „Лабиринт“ навършва 1 година с 10 изложби зад гърба

Изложбеното пространство е на един от етажите в близо 100-годишна къща от знаменития архитект Стойко Стойков

С едно лице на Главната и друго – към полутайните улички на Сахат тепе, галерия „Лабиринт“ заслужава името си. Самата галерия е изключително приветлива, като смесва домашен уют с добре организирано изложбено пространство. Централната зала в нея е особено интересна, тъй като предлага и поглед „отгоре“ над Главната улица. Интериорът е отлично реставриран, със запазени оригинални врати, дюшеме и мебели. Монтирани са качествени системи за окачване и подходящо за излагане на картини осветление.

Самата галерия е в близо 100-годишна къща с интересна история и съдба. Сградата е една от първите по Главната, тръгвайки от Римския стадион към централния площад. В партерния етаж днес се помещава популярният магазин GANG. Преди години с проход през нивото на улица „Александър Батенберг“ се е стигало до горните етажи, но той е затворен и днес партерната част е отделена само за магазини, което обяснява необичайния вход през двора на „Ангел Букорещлиев“ 1.

Имотът е бил собственост на фамилия с гръцки корени от Станимака. Закупен е от Димитър Маница, който, малко след Освобождението, заедно със своя зет Сотир Папазов, създава първата в Източна Румелия фабрика за алкохол на мястото на днешния блок „Детмаг“. Интересно е, че наследството му все още живее – но в Ксанти, където и до ден-днешен се произвежда узо „Маница“ от потомци на брата на Димитър. Самият Димитър Маница е бил и сред сериозните ктитори на храма „Света Марина“.

Къщата, в която е галерия „Лабиринт“ се издига след Първата световна война – както и повечето сгради по пловдивската Главна. Тя е стоена през 1923 година по проект на арх. Стойко Стойков. Тогава е извършено разширението на ул. „Александър Батенберг“ в тази ѝ част. В партерния етаж е имало три магазина, а нагоре етажите са били жилищни и са давани под наем на лекарски семейства. В годините на Втората световна война един от лекарите е гледал зайци и поради инцидент е предизвикал пожар на тавана, който чак през 2004 година е ремонтиран. Тогава се възвръща и автентичния вид на фасадата от проекта на арх. Стойков.

Целия текст четете в KAPANA.BG

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина