Актуално

„Училище за спектакли 2017 – Пловдив“ стартира с покана към българските артисти

„Пловдив 2019“ отваря покана за практическо обучение с фокус изкуства на открито

Фондация „Пловдив 2019“ отправя покана към артисти от Пловдив и България за участие в "Училище за спектакли – Пловдив" с фокус р. Марица и остров Адата. Обучението е безплатно и е предназначено за изграждане и развиване на умения, свързани с основни техники от сценографията, аудио-визуалните изкуства, работа с огън, пърформанс и инсталация. Фондацията дава възможност на 15 индивидуални артисти и творци от сферата на визуалните и изпълнителските изкуства да се включат в обучението, което ще се проведе от 30-ти септември до 7-ми октомври 2017 г. в Пловдив. Основно изискване към кандидатите е да са от България, като не е задължително да са постоянно пребиваващи в страната, с интерес към проекти за открити пространства и владеещи английски език. Срокът за кандидатстване е до 31 юли 2017 г. като за целта трябва да попълнят електронен формуляр: http://bit.ly/2ui8jxX

Осемдневното обучение ще се проведе в две части. Първата е с акцент върху теорията и усвояването на основни техники в изграждането на творчески проекти на открито. В нея гост-лектори ще представят опита си от различните области. Продуцентите Лиз Пю и Роб Хил (Великобритания), както и Алексис Джонсън – директор обучения от водещата организация в проекта „Училище за спектакли“ ще споделят опита на британските специалисти в артистични практики на открито. Към лекторите от пловдивска страна ще се включат дигиталният артист Петко Танчев, Весела Статкова, преподавател в специалност „Сценография“ на АМТИИ, сценографът Мария Койчева и актьорът Герасим Дишлиев.

През втората практическа част от обучението участниците ще имат възможност да посетят остров Адата, чието обживяване чрез артистични намеси е ключов проект в програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019. В последния ден на училището участниците ще пренесат опита и преживяванията на острова в центъра на града и ще ги пресъздадат в инсталация пред сградата на Военния клуб – Пловдив.

Проектът "Училище за спектакли – Пловдив" е първият финансиран по програма „Творческа Европа”, който фондация „Пловдив 2019“ реализира в партньорство с Европейските столици на културата – Пафос 2017 , Каунас 2022  и кандидата от Ирландия – Лимерик. Обучението в Пловдив е третото от петте поредни международни училища за спектакли (Schools of Spectacle), които се провеждат в цяла Европа от 2016 до 2018 г., ръководени от партньорската мрежа Европейска академия за изкуства на открито. Преди Пловдив домакини на проекта бяха Пафос – ЕСК 2017 и Каунас – ЕСК 2022. Водеща организация по проекта е Walk the Planк от Манчестър, Великобритания, а асоцииран партньор по проекта е Fidget Feet, Ирландия. 

Повече информация на сайта на фондацията: www.plovdiv2019.eu

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Преведено на прост нашенски Език Свещен всичкото това „изявление“ (излияние, съобщение, покана, подмамване, подкокоросване …) означава да се тласнат млади БУДАЛИ (доколкото са останали, че Терминал Две, Три, еднопосочно) по Наклонената Плоскост, която ги отвежда в Задънена Улица. УЛИЧНИЦИ (м.р. и ж.р.) „…практическо обучение с фокус изкуства на открито“ кис-кис

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина