ЖивотЗабавление

Какво да правим в Пловдив тази седмица (28-31.05)

Последните дни на май в Пловдив са изпълнени с интересни събития – фестивали, театрални премиери, литературни вечери и документално кино

Снимка: i_o_r_d_a_n__b_a_k_a_l_s_k_i

28 май

Безплатна прожекция на “Живо доказателство” и среща с Мат Ембри

След първото представяне в Европа на документалния филм “Живо доказателство” / ”Living proof” в София филмът ще има своята премиера и в Пловдив. След прожекцията ще има среща с продуцента и режисьор Мат Ембри, който живее с диагнозата Множествена склероза вече повече от 20 години и е на посещение у нас по специална покана на “МС – Мога сам”.

ПРОГРАМА
17:00 ч. Прожекция на “Живо доказателство”
18:30 ч. Среща с Мат Ембри

Билетите за събитието са осигурени от съмишленици и приятели на Фондация “МС – Мога Сам” от Пловдив, но поради органичения брой места, се изисква регистрация.

Залата разполага със специални места, предназначени за хора с инвалидни колички.

Кой е Мат Ембри?
Филмов продуцент и режисьор от Канада. Собственик на канадската продуцентска компания “Spotlight productions”. Диагностициран с Множествена склероза (МС) през 1995 г. След поставяне на диагнозата, заедно със своя баща (изследовател – геолог) д-р Аштън Ембри, започва да пътува и да се среща с най-добрите специалисти по Множествена склероза в света с надеждата да открият пробив в лечението на това заболяване.

Пътуването му от Англия до Айова го среща и с много хора с тази диагноза, които споделят собствените си знания и опит в лечението на МС, пренебрегвайки съветите на невролозите и скъпоструващото лечение, което традиционната медицина проповядва. На база на информацията, до която достига, Мат Ембри изготвя своята програма за живот, която включва стриктен режим на хранене, сън и физически упражнения, благодарение на които днес, 23 години по-късно, неговото заболяване протича безсимптоматично.

Филмът “Living Proof” / ”Живо доказателство”
Филмът проследява пътя на Мат и неговия баща, от Англия до Айова, в търсене на отговори относно възможностите за лечение на това заболяване, в това число с методите на холистичната медицина. Филмът поставя редица въпроси, свързани с ефективността на терапията, която традиционната медицина познава и фармацевтичните компании поддържат.

До момента, “Живо доказателство” е представен единствено в Канада, Северна Америка и Австралия. Представянето на филма в София е премиера за Европа.

Eccoplex
17 часа

29 май

Мая Дългъчева в Пловдив

Мая Дългъчева пристига от Германия, където последните години живее, за среща с деца в Пловдив и родната Стара Загора.

Може да се запознаете с Мая Дългъчева на 29 май от 17 ч. в Детски отдел на Народна библиотека „Иван Вазов“, а на 30 май гостува в Библиотеката при НЧ „Светлина 1929“, с. Труд.

На 29 май Мая Дългъчева ще се срещне с деца от ОУ "Васил Левски", а на 30 май ще си поговори с деца от Музикалното училище.

Мая Дългъчева е автор на книги за деца и възрастни, песни, пиеси и др. Творби на Мая Дългъчева са преведени на английски, руски, немски, френски, испански, сръбски. Присъстват в редица поетични антологии в България и в чужбина, както и в учебници, сборници и помагала за предучилищна и начална възраст. За деца е публикувала книгите: „Слон и чадър", „Скубльо – надхитреният пират”, „Стрина Мецандра на маскен бал”, „Папийонка за великия Щуралди”, „Подслон за Триточка”; „Как гъсеничката се събуди или как се раждат пеперуди", „Как се лекува лъвски страх без пердах"; „Как едно петле се разболяло и без него слънцето изгряло”, „Как един ден белият свят бил оцветен”; „Пъстри приказалки", „Коледните чудеса", „На какво ухае зимата”, „Азбуката в гатанки”, „Лодка с патешка походка”, „Приказки от Оная гора“ и „Топлото човече“.

Носител на наградите „Златен век" – Министерство на културата, Втора награда в международния конкурс за приказка „Europe in a fairytale”, 2007 г., Наградата на Съюза на българските писатели за детска литература, 2009 г., Национална награда за детска литература „Константин Константинов" в категория „Автор", 2009 г.

Детски отдел на Народна библиотека „Иван Вазов“
17 часа

Работилница "Фрактали" в Математическата гимназия

Във втората работилница от проекта се пренасяме в лабораторията по компютърна графика на преподавателя Румен Манолов в Математическата гимназия “Акад. Кирил Попов” в Пловдив. Ще изследваме техническата страна на фракталите, тяхната връзка с програмирането и отново всеки участник ще има възможност да сътвори собствен фрактал – този път не с кубчета и лепило, а с помощта на софтуер. Няма нужда от предварителна подготовка и знания, но бегла представа от програмиране може да ви е от полза.

Математическата гимназия “Акад. Кирил Попов”
13 часа

Вижте всички събития в Lost in Plovdiv.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина