ЖивотЗабавление

Какви загадки разкри Епископската Базилика?

Откритият каменен кръщелен купел е дарен на Базиликата от епископ Македоний. Предполага се, че става въпрос за константинополския патриарх, пратен на заточение по нашите земи

Приключи археологическото проучване на най-големия раннохристиянски храм

Обектът даде страшно много. Тръгнахме с голяма кошница, но тя не само се напълни, а преля, доволна е Жени Танкова, ръководител на археологическия екип

Базиликата днес...... и преди разкопките10-месечните археологически разкопки на Епископската Базилика върху площ от близо 2,5 декара приключват тази седмица. Екипът, ръководен от Жени Танкова, завършва работа по разкриването на раннохристиянския храм в пълния му обем, като още в началото на другата седмица се очаква обектът да бъде посетен от комисия от Министерството на културата. Тръгнахме с голяма кошница, но тя не само се напълни, а преля. Благодарим на нашите инвеститори Фондация „Америка за България”, съвместно с Община Пловдив, които дадоха възможност за пълното разкриване на този наистина изумителен паметник на архитектура, на култура, на изкуство, и даже на религия. Надяваме се съвместно да продължим да работим на един по-късен етап, когато трябва да бъде наблюдавана цялата реставраторска дейност, експонирането, строителната дейност, каза на място ръководителят на екипа археолози Жени Танкова днес пред Под тепето.  

Жени Танкова с екипа сиРаботата бе много напрегната. Миналата година работихме от юли до средата на декември. Тази година почнахме от април и до края на юли приключваме като цяло обема на паметника. Вече се финализират нещата. Обектът даде страшно много. Разкриха се още стотици метри мозаечен под в Централния и Северния кораби. Там изцяло е разкрита мозайката и е в сравнително добро състояние. Излязоха купища архитектурни елементи с много висока художествена стойност- капители, бази, колони, архитрави, фризове и прочие. Това е един уникален обект. Не искам да звучи нескромно, но говорим за най-голямата открита досега Базилика,  с много пищно оформление- тези декари мозаечен под на две нива. За мен първото ниво е по-красиво, по-изящно, по-римско е и по-налагащо се, повече от доволна от 10-месечната работа на терен е Жени Танкова.

Каменният кръщелен купелКатегорична е, че най-важният артефакт, излязъл при разкопките на Базиликата, е каменният купел за кръщение, на който тя и колегите й попаднаха на финала на проучванията си. Купелът е черешката на тортата. Върху камъка има надпис, който ни дава име на един епископ- Македоний. Той го поднася като дар в името на Отца и Сина и Светия дух на Базиликата. Все още уточняваме дали става въпрос за филипополски епископ или за другиго. По същото време, някъде втората половина и към края на пети век, има константинополски патриарх Македоний, който е бил разжалван и е бил изпратен по нашето Черноморие на заточение. Моята работна версия е, че в този си период, в който той не губи сана си епископ, изпраща като дар на Базиликата този купел, коментира най-важната находка от разкопките Танкова.

Подчертава, че са изяснени нещата и по отношение на датировката. Знаем със сигурност, че на запад от Базиликата се развива една по-ранна сграда, която в последствие е преизползвана за оформяне на предбазиликалния комплекс. Тази сграда е с три помещения, като средното е преустроено като атриум, а двете странични помещения са разчленени на по три помещения. Първите към атриума са с портици, а следващите в южна и западна посока имат обслужваща функция. Разкрихме още един доста голям сектор от улицата, която води от епископската резиденция до Базиликата. Този плочник е невероятно добре изработен. На толкова добре оформени и издялани камъни на улична настилка не сме попадали досега. Освен това заложихме няколко сондажа и вече имаме известна яснота по отношение на по-ранната сграда, която се развива под самата Базилика и която обхваща част от Северния и Южния кораб, както и целия Централен кораб. Тя също е с правоъгълен план. Става въпрос за една голяма сграда, най-вероятно обществена, в която имаме вписана много масивна елипсовидна структура, част от която сме разкрили и която се надяваме за в бъдеще, когато освободим терена от основното археологическо проучване, да я зачистим още малко в процеса на консервация и реставрация. За да доуточним какъв е бил архитектурният план на тази сграда в точност и функциите, които е изпълнявала, допълни Жени Танкова.

Тя, заедно с доц. Елена Кантарева, ръководител на реставраторския екип, и арх. Милена Крачанова , проектант на реставрацията и експонирането на архитектурните елементи, са абсолютно категорични, че ще се придържат към достоверното експониране на откритите архитектурни елементи. Бутафорията тук е недопустима . Вярвам, че и архитектите на защитната сграда ще реализират едно хубаво нещо, което да е достойно за това, което ще се намира под него, каза на финал Жени Танкова.  

Още снимки от финала на разкопките вижте в КАПАНА.БГ

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

2 коментари

  1. Държавата в лицето на Зико, подхалимник на Н.Н.П. мутрополита да отсече и да разпореди и да прекрати всякакви разправии. Щом е ЕПИСКОПСКА, ЗНАЧИ Е МУТРОПОЛИТСКА, ясно? Та да му закачат Тиквен Медал ЕРМ (с финтифлюшки) докато настъпи ВИДОВДЕН, Страшният Съд, и всичко си иде по местата (ГЕЕНАТА ОГНЕНА)

  2. Неотложно до края на август да се изготви Нотариален Акт за ЦЯЛАТА КВАДРАТУРА НА КОМПЛЕКСА ХРИСТИЯНСКИ ХРАМ =така както се подходи в Казуса САН КИРИКО заграбен от архитектурната колегия по логиката че щом преди свинарник е било „църковно“, а не само … лудница= на името на Негово НизкоПреосвещенство Никола Методиев, пловдивски МУТРОполит-икантин, потомствен Комунистически Номенклатуршчик от Долное Лозен

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина