Градът

Със стрелба от пушки и топовен гръм в Дондуковата градина отбелязаха 140-годишнината от Освобождението на Пловдив

Родолюбци направиха възстановка на събитията от 15 и 16 януари 1878 година (ГАЛЕРИЯ)

Опашка за венци пред паметника на капитан Бураго

Гражданите на Пловдив отбелязват с редица събития навършването на 140 години от Освобождението на Пловдив от турско робство днес.

Възпоменателните тържества започнаха рано сутринта с благодарствен молебен в митрополитския храм „Св. Марина”, отслужен от  Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, на който присъстваха малцина миряни и още по-малко официални лица.

В истинска атракция се превърна възстановката "Живи картини от Освобождението", която представи комитет "Родолюбие" в Дондуковата градина. Облечени в традиционни носии и униформи от онова време мъже и жени изиграха защитата на българите от черкезките и башибозушки набези, героичния подвиг на капитан Бураго и посрещането на Генерал Гурко в града. Самодейците гърмяха с пушки, падаха самоотвержено убити в снега и дори бяха докарали топ в парка. Накрая извиха кръшно хоро за свободата на Пловдив. (видео от възстановката ви показахаме на живо във Facebook)  

За поклонението пред паметника на капитан Бураго – освобдил Пловдив със стратегически ход и едва 63 драгуни, се изви дълга опашка от признателни граждани с цветя и венци.

140 години са много време за човешката памет, но това е дата от онези паметни, които никога няма да бъдат забравени от пловдивчани, поставила началото на свободата и новото начало в развитието на нашия град, каза водещият на церемонията Златко Павлов.

В словото си  д-р Видин Сукарев – историк, Регионален исторически музей  – Пловдив припомни историческите събития.Преди 140 години на този ден преди обед ген. Йосиф Гурко, прекосява със сал река Марица с помощта на българите на тогавашното предградие Кършияка и влиза във Пловдив. Благодарното християнско население му организира тържествено посрещане.

Присъствието на руските войни означава изгонване на османския аскер, отрядите башибозук и черкези и спасяването на Пловдив и жителите му от участта, сполетяла градове като Стара Загора, Карлово и Сопот. Идва дългоочакваната свобода.

Освобождението на Пловдив има своите герои и своите мъченици и днешното честване е точното време и място да им отдадем почит“.

В церемонията участваха Военният духов оркестър и представителен взвод от Пловдивския гарнизон.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина