Градът

Сериозни щети за къщите на Рилски метох от разчистването на отломките по склона

Бутали каменните късове по ската без обезопасителни мрежи или улей

Не бе разчистване с минимализиране на щетите, твърдят пострадалите собственици на имоти

Гледка от двор на къща на Рилски метох след разчистването на склонаЕдна седмица мина от срутването на подпорна стена от югозападния връх на Трихълмието. Седем дни по-късно застиналата за няколко дни каменна маса по склона е обрушена и разчистена от скалите. Операцията на пожарникари и алпинисти продължи няколко дни. Те обезопасиха ската, но акцията им нанесе допълнителни щети на постройките по Рилски метох. Причината- не бяха опънати предпазни метални мрежи, които да задържат падащите камъни. Те се търкаляха по склона и завършваха в дворовете, стените и стъклата на къщите. Парчетата просто бяха пускани по гравитацията, не крият стопаните на пострадалите сгради. Не бе изграден и метален улей, по който е трябвало безопасно да бъдат спускани отломките. В резултат – всичко се изсипало в дворове на хората без каквото и да е било обезопасяване на местата на падане на каменната маса. Бетонната плоча на къщата на №11 например е в много тежко състояние след срутването и последващото разчистване. Там има допълнително изпочупени прозорци и врати на стълбищната клетка, компрометирана бетонна плоча на другата тераса. Грамаден камък пък троши парапети и дървена врата в съседната къща.   

Не бе разчистване с минимализиране на щети. Ако преди е можело да се спасят някои от бетонните плочи, сега със сигурност ни чака сериозна строителна дейност. Никой не взема под предвид, че те са захванати към къщата с арматура и тяхното разрушаване и изграждане на ново вреди на цялостния конструктивен интегритет на сградата, обяснява Ани Пейчева, най-сериозно пострадала от срутването.

Тази седмица тя и съседите й тръгват по нов път- процедура за обезщетение. Кога ще завърши тя и дали парите, които ще получат, ще отговарят на реалната стойност на щетите, те не смеят да коментират. Доброволци продължават да разчистват сриналата се каменна маса, а общината тепърва ще свиква комисия за обезпечаване. Пострадалите не знаят  по какъв механизъм ще бъдат отпуснати средства както за обезопасяването на голия склон на тепето, така и за финансово обезпечение на ремонтните дейности. Вчера пуснахме официално заявление с искане за съставяне на комисия и издаване на предписания в спешен порядък, тъй като не можем дори да си оправим прозорците, през които свири вятър и влизат котки, преди да са заснели и издали официални документи, завършва картинката седмица след инцидента Ани Пейчева.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Един коментар

  1. Елементарни обезопасявания не се правят, явно вече на никой не му се мисли, а се прави нещо за да се направи, какви са резултатите никой не мисли. Пълна аматьорщина цари явно навсякъде и после очакваме качество и трайност. Боже, та то едни скали не може да почистим без да се нанесат допълнителни поражения….всеки ден се изненадвам неприятно от абсурдите в БГ.

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина