Градът

Продължават да се водят занятия в Жълтото училище, криещо сериозен риск за учащите

Туристи се снимат до деформираната фасада, която смятат за забележителност

Учениците се молят сградата да не рухне, докато са вътре

Паулина Александрова

Посещенията на часовете в "Жълтото училище" крият сериозен риск за живота на учениците. По тази причина ръководството АМТИИ поиска държавна помощ от Министерствата на образованието и културата, но всички опити досега са неуспешни.

Обнадежден съм от факта, че Пловдив бе избран за Европейска столица на културата 2019г. и ще получи сериозно финансиране. В официално изявление Менда Стоянова и Иван Тотев казаха, че основен приоритет на инфраструктурата, наред с кръстовищата и булевардите, е и "Жълтото училище", което ме кара да се надявам още по-силно. Това не означава, че няма да продължаваме да изискваме от държавата помощ. Крайно време е властимащите да разберат, че без адекватно правителство държавата няма бъдеще, заяви ректорът на АМТИИ проф. Милчо Василев. Ако не бяха тези железни релси, с които укрепихме този паметник на културата, не знам какво щеше да се случи, вметна той.  

Лошото е, че Областна управа категорично отказа да даде Данчовата къща, където възнамерявахме да преместим част от занятията. Това се случи по време на предишното управление. Сега може би нещата ще потръгнат в друга насока. Все още не сме говорили с Розалин Петков. Изчакваме нещата да утихнат и да стане ясен човекът, който ще поеме отговорната позиция на министър на Културата. Тогава сме решени да водим преговори със самия него, категоричен бе Милчо Василев. Надявам се, че до края на мандата ни да успеем да оправим "Жълтото училище", както оправихме Централната сграда, допълни още ректорът.

За момента занятията в сградата продължават. Не се провеждат големи репетиции заради потенциалния риск, който крие по-сериозното й натоварване.

"Жълтото училище" е паметник на културата от национално значение. Архитектурата на сградата е толкова удивителна, че туристите редовно се снимат до нарушена тухлена структура. Това предизвиква ироничния смях на учащите в нея. Те си мислят, че тази деформирана фасада е някаква атракция, културна забележителност, а ние вътре се молим сградата да не рухне, докато учим, коментират младежи.

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина