Градът

1,5 години отнел процесът по въвеждането на Метода Монтесори под тепетата

Пловдив ни стартира революция в детските градини с въвеждането на тази система на обучение, другите градове вече черпят опит

Зам.- кметът Стоянов: Надявам се този проект да се разрасне и да обхване цяла България с течение на времето

Екатерина Стоянова

В Пловдив стартира мини революция в социално-образователната сфера- въвеждане на Метода Монтесори в общинските детски градина. Градът ни първи се впуска в този амбициозен и иноваторски проект, като началото му бе обявено в средата на седмицата от кмета Иван Тотев и основния двигател в налагането на тази политика в забавачките- заместникът му Стефан Стоянов. Ресорни кметове на другите големи градове вече надзъртат към Пловдив, за да видят как стартира инициативата и дали ще могат да я приложат и при тях. Времето ще покаже, но темата привлече вниманието на стотици родители от града, които искат наследниците им да получават първоначални знания за живота извън традиционната консервативна система.

Не е било лесно да се стигне до решението за въвеждане на Метода Монтесори в Пловдив, тъй като са малко сведенията за него. Затова екипът на зам. – кмета по образованието – Стефан Стоянов провел редица проучвания.   Идеята  възникнала преди година и половина и привлякла вниманието и помощта на НБУ, хора, специализирали образованието си в Международната Монтесори Академия, както и психолози и педиатри, които добре познават тази система и могат да я преподават.  Подкрепа дошла и от частни софийски и пловдивски градини, както и Регионалния инспекторат. За проекта са подали ръка и партньорски организации от Германия.   За голямо щастие, четирима от специалистите са в Пловдив, сподели зам. – кмета Стоянов пред Под тепето.

За няколко месеца са успели да подготвят образователен модул към центъра за квалификация на НБУ. Експертите от университета също се включили много сериозно и така, преди 2 месеца, стартирала образователната програма за учителите в детските градини.

Целият процес е отнел около година и половина – от проучването и стартирането на идеята, до възможностите и реализирането. Преди да започне самото обучение,  бъдещите Монтесори преподаватели са били изпратени на място, в специализираните частни детски градини.  Там  видели  нагледно как минава един обикновен Монтесори ден.  Това ги мотивирало и те приели системата като лична кауза. Освен учители, в програмата са се записали и директори и всички са наясно, че това е много важна стъпка за развитието на образованието. Тя ще ни даде една съвсем различна перспектива и ни приобщава към онези 100 страни в света, които масово са въвели Монтесори метода. През септември ще се проведе вторият етап от обучението и се предвиждат добри резултати.

Зам.- кметът се надява този проект да се разрасне и да обхване цяла България с течение на времето.  Поради нарастващия интерес, той се надява Пловдив да е добрият пример, който да запали и останалите общини. Би било прекрасно, ако  Министерството на образованието припознае  този модел и се включи активно в процеса, казва Стоянов.

Методът Монтесори

Методът на Монтесори, най-общо казано, е специален начин на преподаване, в който учителят играе ролята на посредник. Залага се повече на практиката, вместо на сухата материя и децата могат да упражняват различните си умения. Така най-лесно може да се открие кое дете в какво е добро и на тази дарба да се наблегне. Методът създава ясни правила и дисциплина у хлапетата на много ранна възраст. Детските психолози го харесват, именно заради подхода към детето и относително лесния начин, по който му се дава свобода, но и ясни правила , които трябва да спазва.  Същевременно педагозите имат отговорността да учат децата от ранна възраст на важни неща за ежедневието – как да си отсервират, как да носят стол, как да си връзват обувките – все обикновени неща, които са много важни за едно дете.

Методът дава възможност на преподавателя да бъде посредник на детето, тоест да му помага да се развива. Дава се свобода на детето още на 3-годишна възраст да прави избор и да преценява за какво е готово и на къде иска да се развива.  Тези хора не се опитват да вкарат децата просто в 1 калъп, а от ранна възраст да се развива въображението, индивидуалността, а разбира се и работата в екип, да се създадат добри комуникационни системи с останалите деца.

 

Под Тепето

Екип на Под Тепето - Наистина Пловдив

3 коментари

Вашият коментар

Back to top button
Изпрати новина